Čtvrteční rozhodnutí Evropské centrální banky o zvýšení úrokových sazeb nebylo nijak překvapivé. Trh možná jen nečekal razanci, s jakou to centrální bankéři udělali.

ECB bere inflaci vážně

Výkonná rada Evropské centrální banky rozhodla, že zvýší své základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. A to s účinností od 14. září. Jde o nejrazantnější zvýšení sazeb za posledních 20 let. ECB tím dává jasně najevo, že inflaci bere vážně, stejně jako svůj závazek snížit ji v dohledné době na úroveň dvou procent.

„Ekonomické subjekty musí pochopit, že ECB myslí návrat inflace ke dvěma procentům vážně,“ řekla na čtvrteční tiskové konferenci po měnověpolitickém zasedání prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.

Snížit inflaci za každou cenu

Podle ní je snížení inflace prvořadým úkolem, a to i za cenu, že se evropské hospodářství nevyhne recesi. „V základním scénáři neočekáváme negativní ekonomický růst v příštím roce, v pesimistickém scénáři ale ano,“ řekla dále Lagardeová. Pesimistický scénář se může naplnit v případě, že Rusko zcela přeruší dodávky plynu do Evropy a ta nebude schopna rychle najít alternativní dodavatele.