Panevropský index STOXX Europe 600 v úvodu ztrácel asi 2,1 procenta. Následně ztráty zmírnil a kolem 09:30 SEČ odepisoval 1,5 procenta na 446 bodů. Index DAX, což je hlavní ukazatel vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, ztrácel 2,2 procenta na 14.247 bodů.

Evropská unie a některé další státy o víkendu dohodly přísné sankce vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty nejzávažnější se týkají odpojení většiny ruských bank od globálního platebního systému SWIFT, což bankám znemožňuje provádět transakce se zahraničím.

Akcie evropských bank, které se hodně angažují na ruském trhu, odepisovaly od šesti do 16 procent. Dílčí index bankovních titulů z eurozóny pak ztrácel více než pět procent. Kolem sedmi procent ztrácely na burze v Paříži akcie automobilky Renault, která má pod kontrolou ruského výrobce automobilů Avtovaz.

Nervozitu na trhu zvyšuje i nedělní oznámení, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil kvůli agresivním prohlášením členských zemí NATO uvést jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti.

Akcie britské ropné společnosti BP odepsaly kolem sedm procent, než ztrátu později zmírnily asi na čtyři procenta. Firma v neděli oznámila, že se zbaví svého téměř 20procentního podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Kvůli tomu v prvním čtvrtletí odepíše až 25 miliard dolarů.