Společnost vyrábí především ložiskové kroužky, které jsou součástí větrných elektráren, otočí a převodovek.

Mnohá úskalí minulého roku

Společnost vyrábí především ložiskové kroužky, které jsou součástí větrných elektráren, otočí a převodovek. „Loňské výsledky ovlivnil dozvuk covidových opatření, silný růst inflace, válečný konflikt na Ukrajině, který měl výrazný vliv na růst výrobních nákladů, ale také nerovnoměrná finanční podpora výrobců vládami jednotlivých států Evropské unie,“ uvedl jednatel Pavel Machovčák.

Zájem o stavebnictví a strojírenství

Poloviční podíl na tržbách tvoří větrná energetika, proti minulým rokům ale významně klesla. Naopak vzrostl objem zakázek pro strojírenství a stavební průmysl. „Začali jsme také více realizovat dodávky našich kruhů pro převodovky. V loňském roce jsme úspěšně dodali první kruhy do jaderného průmyslu pro našeho francouzského zákazníka, které budou sloužit jako ochranná obálka kontejneru pro vyhořelé jaderné palivo,“ uvedl Machovčák.

Výrobky směřují především na export. Tři čtvrtiny tržeb pocházely od odběratelů z Německa, desetina ze Španělska. Další zákazníci pocházeli z Francie, Itálie, Turecka, Švédska a Estonska.

Zdroj: ČTK