EBRD, investice, čr, logo, zdroje

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) od svého návratu do Česka v březnu 2021 investovala v zemi 342 milionů eur (8,3 miliardy korun). Největší jednorázovou investici v hodnotě 110 milionů eur (2,7 miliardy korun) uzavřela minulý týden, řekla v rozhovoru s ČTK výkonná ředitelka EBRD pro střední a jihovýchodní Evropu Charlotte Ruheová. V investičních aktivitách v Česku bude banka pokračovat ještě dalšího dva a půl roku. Dohodu o zatím největší investici uzavřela EBRD minulý týden se společností Heimstaden, která se zabývá renovacemi a snížením energetické náročnosti obytných budov v Ostravě.

EBRD vznikla v roce 1991 s cílem pomoci zemím bývalého východního bloku s transformací na tržní hospodářství. Později svou působnost rozšířila do zemí Blízkého východu a Střední Asie.

Od března 2021 udělala EBRD v Česku 16 investic. Její portfolio je přitom ze sektorového pohledu velmi široké, od spolupráce s bankami na emisích zelených dluhopisů přes investice do softwarové společnosti a nemovitostní projekty až po těžební společnosti. 

Podpora hospodářského oživení

„Naše investice jsou ve 100 procentech do soukromého sektoru. Proto musíme být oportunističtí a hledat obchodní příležitosti tam, kde se nabízejí,“ uvedla Ruheová. Společným jmenovatelem investic je podpora hospodářského oživení po pandemii covidu-19, a to prostřednictvím investic do udržitelných projektů.

Dosavadní působení EBRD v Česku hodnotí Ruheová kladně. Oceňuje profesionalitu českého podnikatelského sektoru i vysoké pracovní nasazení Čechů. I přes dobrou spolupráci ale vidí prostor pro další zlepšení v nadcházejících letech.

„Rádi bychom dělali více zelených investic, ať to je pomoc s dekarbonizací průmyslu, více práce na energetické účinnosti budov, pomoc při pokroku v digitalizaci. Určitě toho můžeme udělat víc,“ řekla. Podle ní je v zemi také prostor pro větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie, ale zatím chybí ambice firem se do něj zapojit. EBRD má podle ní zkušenosti se spoluprací s vládami při rozvoji systému obnovitelných zdrojů či se soukromým sektorem při výstavbě jednotlivých elektráren, v Česku ale uskutečnila pouze jednu investici v tomto sektoru za deset milionů eur (244 milionů korun).

Chybí dostatečná aktivita

Určitou brzdou pro investice EBRD v Česku je podle Ruheové také nedostatečně rozvinutý kapitálový trh, přestože je tuzemský bankovní sektor silný. „Je tu prostor pro více emisí dluhopisů, pro více úpisů akcií. Rádi bychom byli aktivnější na kapitálovém trhu ve zbývajícím čase, kdy budeme v zemi investovat,“ řekla.

Česká republika patří k zakládajícím členům EBRD. Banka v Česku přestala investovat koncem roku 2007, kdy země požádala o takzvanou graduaci, aby už další peníze od EBRD nedostávala. Česko ale zůstalo akcionářem EBRD a banka má v zemi stále své investiční portfolio.

V březnu 2021 správní rada EBRD rozhodla, že banka bude po třináctileté pauze opět investovat v České republice, a to do zelených investic, obnovitelných zdrojů a infrastruktury, digitalizace, informačních a komunikačních technologií nebo finančního sektoru. Hlavními nástroji jsou půjčky, kapitálové vklady a pomoc ve formě technické asistence.

zdroj: ČTK