Švédskému prodejci oděvů H&M stoupl ve třetím finančním čtvrtletí provozní zisk

Švédskému prodejci oděvů H&M stoupl ve třetím finančním čtvrtletí provozní zisk na 4,74 miliardy švédských korun (SEK; deset miliard Kč) z 902 milionů SEK o rok dříve. Výsledky z loňského třetího kvartálu zahrnují jednorázové náklady 2,1 miliardy SEK na odchod skupiny z Ruska. Výsledky za letošní třetí čtvrtletí zhruba odpovídají odhadu analytiků. Teplé počasí podle skupiny na mnoha evropských trzích zpozdilo začátek podzimní nákupní sezony a způsobilo pokles tržeb v září.

Konkurence

Analytici dotazovaní společností LSEG v průměru odhadovali, že provozní zisk bude činit 4,72 miliardy SEK. Ke zvýšení zisku pomohlo snížení nákladů módního řetězce. Společnost H&M uvedla, že zářijové tržby budou v místních měnách meziročně nižší o deset procent.

Největším konkurentem švédského prodejce oděvů je Inditex, vlastník značky Zara. Tomuto řetězci v období od 1. srpna do 11. září vzrostly tržby o 14 procent. „Pokud tržby vašeho u konkurenta v podstatě stoupnou o 14 procent při stejném počasí, něco vám to podle mého názoru říká,“ konstatovala správkyně portfolia Vera Diehlová ze společnosti Union Investment, která drží akcie H&M i Inditexu.

Snižování nákladů

„Program efektivity a snižování nákladů pokračuje na plné obrátky a bude se projevovat i v následujících čtvrtletích,“ uvedla H&M. „Stále platí náš cíl dosáhnout během roku 2024 provozní marže deset procent,“ dodala.

Módní řetězec dnes také oznámil zahájení programu zpětného odkupu akcií. Do 31. března příštího roku plánuje odkoupit akcie až za tři miliardy SEK.

Firma dále informovala o tom, že se tento měsíc vrátila na čínskou platformu JD.com, která je jedním z největších čínských internetových obchodů. V roce 2021 z platformy odešla kvůli porušování práv muslimského etnika Ujgurů v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.

zdroj: ČTK