Základem bude dluhová brzda

Německý ministr financí Christian Lindner považuje za klíčové v nadcházejícím roce dodržet podmínky dluhové brzdy. Toto opatření je zakotveno v ústavě a brání přílišnému zadlužování země. Opozice nicméně poukazuje na to, že plánovaný schodek je spíše jen optickou kličkou, protože německé zadlužení bude větší.

Země totiž kvůli ruské invazi na Ukrajinu a následné energetické krizi zřídila dva zvláštní fondy, které ale stojí mimo řádný rozpočet. Jeden fond s objemem 100 miliard eur (2,45 bilionu Kč) je určen pro zbrojení a druhý s 200 miliardami eur (4,9 bilionu Kč) poslouží k regulaci cen energií a k financování dalších úlev. Peníze na to si Německo z velké části bude muset vypůjčit.

Co způsobilo výrazné zadlužení?

Až do pandemie covidu-19 hospodařilo Německo s rozpočtovými přebytky, masivní podpora firem a zaměstnanců a také plány na obnovu hospodářství ale způsobily výrazné zadlužení. Předloni si země vypůjčila 130 miliard eur (3,2 bilionu Kč), což bylo tehdy nejvíce v dějinách spolkové republiky. Loni zadlužení vzrostlo o 215,4 miliardy eur (5,2 bilionu Kč) a letos se očekává schodek 138,9 miliardy eur (3,4 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK

1 komentář

Comments are closed.