Výrobci zbraní ve střední a východní Evropě zažívají největší boom od konce studené války. Jde o důsledek války na Ukrajině a pomoci, kterou ukrajinské armádě posílají právě země ze středu a východu Evropy

Pomoc pro Ukrajinu

Výrobci zbraní ve střední a východní Evropě zažívají největší boom od konce studené války. Jde o důsledek války na Ukrajině a pomoci, kterou ukrajinské armádě posílají právě země ze středu a východu Evropy.

Ale nejen to. Jednotlivé státy si uvědomují, že je zapotřebí zvýšit výdaje na obranu, jelikož armáda byla v posledních letech zanedbávanou stránkou veřejných financí. Ochota zvyšovat armádní výdaje pak představuje příležitost pro zbrojařské firmy expandovat na zahraniční trhy.

Polsko jako významný výrobce zbraní

Mezi přední výrobce zbraní z regionu postkomunistických zemí patří Polsko. Státem vlastněná společnost PGZ majetkově kontroluje dalších 50 firem, které vyrábějí zbraně a munici, a to od obrněných transportérů až po vzdušné systémy. Podle agentury Reuters ale nezaostávají ani zbrojaři z České republiky nebo Slovenska.