broker, obchodování, trading, forex

„Letošní rok bude pro investory plný zajímavých příležitostí. Americká burza očekává emisi akcií převážně u společností, které působí v online prostředí, avšak mezi deseti nejočekávanějšími IPO jsou také inovátoři v potravinářském průmyslu,“ uvádí Maxim Manturov, ředitel skupiny Freedom Finance Europe pro investiční analýzy.

Vysokorychlostní internet i v nejodlehlejších koutech planety

Společnost Starlink nabízí vysokorychlostní satelitní internetové služby i pro ty nejvzdálenější lokality po celém světě. Nepřetržitý provoz zajišťuje 4 000 satelitů. Do listopadu 2021 na oběžnou dráhu umístili 1 842 satelity. „Elon Musk oznámil projekt v roce 2015 a o pět let později dal jasně najevo, že IPO bude nutností. Výše investice do Starlink přesáhla 10 miliard dolarů. Musk si finanční ukazatele hlídá, protože na nich závisí datum IPO společnosti,“ vysvětluje Maxim Manturov. Starlink má v roce 2021 kapitalizaci 72 miliard dolarů a celkovou plánovanou investici do projektu ve výši 20 miliard dolarů.

Rychlý růst čeká na sociální platformy

Čínský ByteDance v rámci boje proti americkým sankcím založil nový podnik TikTok Global. Vlastníky akcií v nové společnosti se staly firmy Oracle a Walmart a manažerské pozice zaujímají občané USA. Již nyní čítá jen americký segment uživatelů na 200 milionů lidí. Termín nadcházející IPO je stále otevřený, ale už nyní dosahuje předběžné ocenění 50 miliard dolarů.

Reddit je online platforma, která se stala populární díky svým diskusním komunitám. Patří mezi 20 nejnavštěvovanějších online stránek světa. Uživatelé zde zanechávají anonymní zprávy, diskutují o jakémkoli tématu a hlasují pro své oblíbené komentáře. Reddit navštíví denně přibližně 52 milionů uživatelů. Společnost je oceněna na 10 miliard dolarů, ale zahájením IPO plánuje dosáhnout 15 miliard dolarů. V současnosti připravují investiční bankéři a právníci společnost Reddit na vstup na burzu.

Platforma od Discord Inc. nabízí uživatelům bezplatný messenger s přístupem k hlasovým a videokonferencím. Aplikace byla původně vyvinuta pro hráče, proto byl kladen důraz na nízkou spotřebu zdrojů. Nyní Discord funguje na různých platformách – Windows, iOS, Android a ve verzi prohlížeče. Celkové publikum messengeru přesáhlo 140 milionů uživatelů. Discord Inc. má hodnotu 7 miliard dolarů a Microsoft dokonce za společnost nabídl 10 miliard dolarů. Na prodeji se však společnosti nedohodly. Od jara 2021 probíhá aktivní příprava na nadcházející IPO, jejíž termín bude brzy oznámen.

Americká trojka v doručovacích službách získává na oblibě

Horkým želízkem v ohni je také Instacart, online služba doručování potravin, která je v USA na třetím místě po Walmartu a Amazonu. S příchodem pandemie se počet zákazníků výrazně zvýšil. Podle prognóz by ocenění Instacart mohlo do začátku IPO dosáhnout 30 miliard dolarů. Datum uvedení bylo předběžně stanoveno na přelom 2022-2023. Instacart se aktuálně zaměřuje na zvýšení podílu na trhu.

Fintechy sílí hlavně díky pandemii

Digitální banky a online platební služby zažívají během pandemie svůj největší rozkvět. Popularitu si získávají hlavně moderní fintechové platformy, jejichž IPO očekávají investoři právě letos.

Společnost Stripe, provozující online platební služby, označují experti za nejdražší v Silicon Valley a patří mezi 12 nejvlivnějších startupů za poslední desetiletí. Po celém světě využívají služby Stripe tisíce zákazníků, včetně Target a Zoom. V listopadu měla společnost hodnotu 95 miliard dolarů.

Švédský fintech Klarna, který působí ve více než 20 zemích, je jednou z největších světových digitálních bank. Nabízí ujednání o odložených platbách pro řadu maloobchodních produktů, což je s nástupem pandemie žádaný trend. O oblíbenosti svědčí i počet uživatelů, který přesahuje 90 milionů lidí. Současná hodnota společnosti je 46 miliard dolarů a management s vysokou pravděpodobností brzy zveřejní datum emise akcií.

Chime je jednou z největších digitálních bank v USA s oceněním 14,5 miliardy dolarů. Společnost začala nabírat na síle uprostřed pandemie, kdy zákazníci přecházeli na online formát pro jednání s finančními institucemi. Společnost se aktivně připravuje na spuštění IPO a veškeré přípravné práce jsou již hotové. Přesný termín nabídky je stále otevřený.

Data uložená v cloudu a umělá inteligence

Společnost Databricks poskytuje nejlepší úložiště dat (využívá ho přes 5 000 organizací z celého světa včetně Condé Nast, H&M Group či Shell), nabízí otevřenou a jednotnou platformu pro ukládání informací a provozování umělé inteligence. Databricks, jejíž ocenění dosáhlo 28 miliard dolarů, se nyní aktivně připravuje na zahájení nabídky akcií.

Veganské produkty jsou jasným trendem budoucnosti

Pozornosti investorů by neměla uniknout velká americká společnost Impossible Foods, která vyvíjí a vyrábí rostlinné veganské produkty. Na spotřebitelský trh se uvedli náhražkou masa či alternativním hamburgerem a v současnosti vyvíjejí řadu veganských mléčných výrobků. „Poptávka po zdravých potravinách a potravinách rostlinného původu každým rokem roste, takže se jedná o díru na trhu veganských produktů. Impossible Foods má již nyní hodnotu 8,4 miliardy dolarů, ale v době IPO by mohla vyšplhat až 10 miliard dolarů. Na datum IPO společnosti investoři ještě čekají,“ říká Maxim Manturov.

Investujte online do nejočekávanějších IPO roku 2022

„V letošním roce vstoupí na burzu cenných papírů ještě řada dalších zajímavých společností z celého světa. Patří mezi ně například ruský řetězec Mercury Retail Group nebo původem britská aukční síň Sotheby’s. Investiční příležitosti budou i pro české soukromé investory jistě bohaté,“ dodává závěrem Maxim Manturov. Soukromí investoři se mohou do primárního úpisu akcií zapojit díky platformě Freedom 24 od společnosti Freedom Finance Europe, která umožňuje českým investorům obchodování s akciemi a burzovně obchodovanými fondy společností v USA, Evropě i Asii.