Podnikatelská nálada v Německu se po šesti měsících propadů v lednu začala opět zlepšovat. V dnes zveřejněném průzkumu to uvedl mnichovský institut Ifo. Náladu podle ankety povzbudila zejména lepší očekávání podnikatelů, ačkoliv současnou situaci hodnotí ve srovnání s prosincem hůře. Podnikatelská nálada podle indexu Ifo vzrostla na 95,7 ze zpřesněné prosincové hodnoty 94,8 bodu.

Od června, kdy nálada proti předchozímu měsíci vzrostla naposledy, je to první zlepšení. Doposud hodnota indexu neustále klesala. „Podnikatelé současnou situaci sice hodnotí o něco hůře, ale jejich očekávaní výrazně vzrostla. Německé hospodářství tak do nového roku vstoupilo se zábleskem naděje,“ uvedl institut.

Na další vývoj nálady bude mít dopad hospodářský rozvoj podmíněný pandemií nemoci covid-19, která se v Německu po nástupu koronavirové varianty omikron blíží podle odborníků vrcholu. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 2,7 procenta, ekonomika se tak vrátila k růstu po předloňském propadu o 4,6 procenta.

Na letošní rok zatím počítá říjnová prognóza spolkové vlády s růstem HDP o 4,1 procenta. Svaz německého průmyslu (BDI) nicméně tento měsíc předpověděl, že HDP se zvýší pouze o 3,5 procenta.