Meziroční míra inflace v Maďarsku se v červnu snížila na 20,1 procenta

Meziroční míra inflace v Maďarsku se v červnu snížila na 20,1 procenta z květnových 21,5 procent. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad. Inflace se tak snížila už pátý měsíc za sebou. V lednu se vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Maďarsko se v poslední době potýká s nejvyšší inflací v Evropské unii. Ekonomové očekávali pokles zhruba k 18 procentům.

Bude inflace klesat?

Ceny potravin v Maďarsku se v červnu meziročně zvýšily o 29,3 procenta, jejich růst nicméně zpomalil z květnových 33,5 procenta. Ceny elektřiny v červnu meziročně stouply o 26,6 procenta a ceny plynu o 43 procent. Očekává se, že v nadcházejících měsících se bude inflace dále snižovat. Zdražování potravin a rostoucí ceny energií a pohonných hmot ale podkopávají kupní sílu Maďarů, což vede k poklesu spotřeby.

Zpomalená ekonomika

Tato skutečnost spolu s vysokými výpůjčními náklady budou patrně brzdit maďarskou ekonomiku a komplikovat vládě úkol snížit rozpočtový schodek na plánovaných 3,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP), napsala agentura Reuters.

„Domníváme se, že celková inflace by měla dále vykazovat rychlejší pokles díky zmírnění poptávkových tlaků a nižších cen komodit. Nadále znepokojující je však přetrvávající inflace ve službách,“ uvedla ve svém výhledu ve středu Deutsche Bank.

zdroj: ČTK