Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v únoru dle předběžných výsledků vzrostl z lednové úrovně 50,3 na úroveň 52,3. Na úrovni 52,3 je kompozitní PMI indikátor nejvyšší od loňského května. Finanční trh očekával nárůst souhrnného PMI indikátoru na úroveň 50,7.

Pozitivní předběžný výsledek

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v únoru dle předběžných výsledků vzrostl z lednové úrovně 50,3 na úroveň 52,3. Na úrovni 52,3 je kompozitní PMI indikátor nejvyšší od loňského května. Finanční trh očekával nárůst souhrnného PMI indikátoru na úroveň 50,7.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity. Kompozitní PMI indikátor je nad úrovní padesáti bodů druhý měsíc v řadě a průzkum PMI naznačuje, že se hospodářské oživení v eurozóně zrychluje.

Ekonomice eurozóny se tedy podařilo vyhnout recesi: dle předběžných údajů rostl HDP eurozóny v loňském závěrečném čtvrtletní mezikvartálně o 0,1 %, únorový PMI průzkum by byl konzistentní s mezikvartálním nárůstem HDP o 0,3 %. Detaily únorové PMI průzkumu však vykreslují smíšený obrázek.

Pokles ve zpracovatelském průmyslu

PMI ve zpracovatelském průmyslu v únoru klesl z úrovně 48,8 na 48,5 (tržní odhad: 49,3), což představuje první meziměsíční zhoršení PMI indikátoru pro zpracovatelský sektor od loňského října. Nicméně, PMI sub-indikátor mapující výrobu ve zpracovatelském průmyslu v únoru vzrostl z úrovně 48,9 na 50,4, což představuje devítiměsíční maximum.

Nové objednávky ve zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI nadále klesají, únorový pokles byl ale nejmírnější za uplynulých 9 měsíců. Zpracovatelský průmysl hlásí zlepšování situace v dodavatelských řetězcích, což je příznivá zpráva jak pro výhled výroby, tak pro výhled nákladů, jež při zlepšených podmínkách v zásobování mohou začít klesat. V samotném únoru rostly náklady ve zpracovatelském sektoru jen nepatrně a nejmírněji od září 2020.

Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v únoru vzrostl z 50,8 na úroveň 53,0: nejvýše od loňského června (trh očekával nárůst na úroveň 51,0). Sektor služeb hlásí růst nových objednávek, jenž byl letos v únoru nejsilnější za uplynulých 9 měsíců. Sektor služeb zároveň hlásí výrazný růst nákladů, byť tempo růstu již nedosahuje vrcholů z loňského roku. Služby i zpracovatelský průmysl hlásí růst zaměstnanosti a zlepšuje se optimismus ohledně výhledu výroby a celkové situace pro příštích 12 měsíců.

Oživení ekonomické aktivity

Únorový průzkum PMI podporuje názor, že se ekonomická aktivita v eurozóně oživuje s tím, jak odeznělo riziko energetické krize a v průmyslu se zlepšují podmínky na straně zásobování. Ekonomika eurozóny se v závěru loňského roku vyhnula mezikvartálnímu poklesu HDP a letošní první čtvrtletí by mohlo být ve znamení zrychlení mezikvartálního růstu HDP.

Průzkum PMI zároveň naznačuje zmírňování inflačních tlaků v eurozóně, inflační rizika ale stále zůstávají výrazná a ECB tak bude svou měnovou politiku zpřísňovat nejen v březnu, ale dle všeho také přinejmenším po celé druhé čtvrtletí.

Pro ekonomiky středoevropského regionu vysílá průzkum PMI z eurozóny včetně Německa příznivý signál ve smyslu oživení hospodářského růstu na klíčových exportních trzích. Prognózy pro výkon HDP eurozóny pro letošní rok byly v posledních týdnech vesměs přepisovány nahoru, což platí i o nedávno zveřejněné prognóze z dílny Evropské komise. Zlepšující se hospodářská situace v eurozóně by měla být reflektována také zlepšením výhledu pro českou ekonomiku, kde pro letošek očekáváme celoroční růst HDP zhruba na úrovni 0,5 %.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE