I když se stále jedná o výrazný nárůst cen, přesto lze vidět, že tempo zdražování se v posledních měsících zpomalovalo. Ceny za červenec jsou prvními, po dlouhé řadě devatenácti měsíců, ve kterých šly ceny nahoru stále rychleji, kdy došlo ke zpomalení růstu cen. Přesto z toho nelze dělat přehnaně pozitivní závěr, že ceny minuly svá maxima.

Důležitým faktorem je konflikt na Ukrajině

V posledním období sledujeme, že se jak průmyslové, tak především ty spotřebitelské ceny dostávají na vrchol. To může být dvousečné, protože za jinak nezměněných podmínek tomu skutečně tak je. Na druhé straně, pokud se situace na Ukrajině vyostří a Rusko začne omezovat dodávky ropy a plynu, případně vzroste na trzích riziko toho, že se tak stane, mohou ceny znovu nabrat kurz směrem k prudšímu růstu. Navíc, letní měsíce pomalu končí a zdá se, že letošní zima nebude podobná žádné v blízké historii. 

Ceny rostou hlavně kvůli drahému plynu a elektřině

Důvodem stále silného zdražování je růst cen především elektřiny, plynu a klimatizovaného vzduchu, které šly nahoru o 49,8 %, na druhé straně nejméně zdražily potravinářské výrobky a sice o 22,2 %. Ceny v zemědělství meziročně vzrostly o 39,8 % a stavebních prací o 13 %.