Meziroční míra růstu cenové hladiny se v zemích platících eurem v říjnu opět zvýšila. Mění se však geografická struktura inflace.

Ceny se zvedly o 1,5 procenta

Říjnová meziroční míra inflace podle předběžného odhadu Eurostatu dosáhla 10,7 procenta. To je o 0,8 procentního bodu více než v září. Meziměsíčně se ceny zvedly o poměrně vysokých 1,5 procenta. V čele zdražování zůstaly i nadále energie, které jsou meziročně dražší téměř o 42 procent. Výrazně stouply také ceny potravin.

Nejvyšší inflace je v Pobaltí

Relativně přijatelným číslem za celou eurozónu bychom se však neměli nechat zmást. Za průměrným údajem 10,7 procenta se totiž nacházejí značné rozdíly. Inflaci nadále vévodí pobaltské státy s inflací přes 20 procent. Tamní dynamika cenového růstu však zpomaluje a přesouvá se na západ. Největší inflační skok zaznamenala Itálie (z 9,4 na 12,8 procenta), Belgie nebo Německo.

Nizozemsko už druhý měsíc v řadě čelí inflaci blízko 17procentní hranici. Zároveň se zmenšuje počet zemí s jednocifernou meziroční inflací. Nejnižší mírou růstu cen se může chlubit Francie (7,1), nejrychleji pak rostly ceny v Estonsku (22,4).