Meziroční míra inflace v Evropské unii dosáhla v říjnu 11,5 procenta. To je o 0,6 procentního bodu více než v září. Ceny se meziměsíčně zvýšily o 1,4 procenta, uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

Nejvyšší inflace v Estonsku

Stále sice platí, že nejvyšší meziroční inflaci má Estonsko, do čela pomyslného žebříčku zemí podle míry inflace směřují už i některé staré členské státy Evropské unie. Platí to zejména o Nizozemsku, které čelí inflaci ve výši 16,8 procenta, což je pátá nejvyšší inflace z celé sedmadvacítky.

Na třetím místě nově Maďarsko

Rovněž došlo ke střídání na třetí příčce, kde Lotyško bylo nahrazeno Maďarskem s téměř 22procentní meziroční mírou inflace. Nejnižší inflací se stále může pochlubit Francie, kde ceny v říjnu meziročně vzrostly jen o 7,4 procenta. Druhý nejpomalejší růst cen zaznamenalo Španělsko (7,3) a Malta (7,4).

Stále platí, že nejvíce k inflaci přispívají energie, které byly v říjnu meziročně dražší o 41,5 procenta. V meziměsíčním vyjádření pak energie zdražily o 6,2 procenta. Zrychlený cenový růst ale zaznamenávají také potraviny, které jsou meziročně dražší o 15,5 procenta, meziměsíčně pak o 2,7 procenta.