
Největší italská bankovní skupina Intesa Sanpaolo podala nabídku na převzetí menšího domácího konkurenta Monte dei Paschi di Siena. Hodnota transakce činí 30,6 miliardy eur, tedy zhruba 740 miliard korun.
Nenechte si ujít: Podílové fondy vs. ETF
Intesa chce posílit pozici na domácím trhu
Intesa za každou akcii MPS nabízí 1,6 vlastní akcie a jedno euro v hotovosti. Na konci pátečního obchodování na burze činila tržní hodnota MPS zhruba 27,2 miliardy eur.
To představuje necelou třetinu ve srovnání s tržní hodnotou Intesy, upozornila agentura Bloomberg. Nabídka tak potvrzuje ambici největší italské bankovní skupiny dále upevnit svou pozici na domácím trhu.
Čtěte také: Capital Markets: Recenze platformy MNYMAN. Co vše nabízí?
Monte dei Paschi prošla výraznou proměnou
Monte dei Paschi je považována za nejstarší banku na světě, která je stále v provozu. Dlouhou dobu byla označována za problémové dítě italského bankovního sektoru a v roce 2017 ji musela před bankrotem zachránit italská vláda.
V posledních letech ale MPS prošla úspěšnou restrukturalizací a stát svůj podíl v bance prodal. V loňském roce banka získala kontrolu nad italskou investiční bankou Mediobanca a stala se tak největším akcionářem pojišťovny Generali. Intesa se přitom už v roce 2017 pokoušela o převzetí Generali, od plánu ale nakonec ustoupila a rozhodla se rozvíjet vlastní pojišťovací aktivity.
Čtěte také: Recenze BITmarkets.com – Nejlepší krypto burza?
Zdroj: ČTK










