Pod názvem Santa Claus rally se popisuje nárůst trhů během posledního týdne v prosinci a prvních dvou obchodních dní v lednu. Zhodnocení se vysvětluje různě. Větší všeobecnou štědrostí, která se promítá do rozhodování investorů; přebytkem z vyplacených mimořádných bonusů nebo také tím, že si velcí „pesimističtí“ investoři berou dovolenou a převládají drobnější hráči, kteří nejsou tolik sofistikovaní, čímž mají tendenci podléhat nákupním náladám. Podle jiných jde zase o snahu dostat se na trh před očekáváným nárůstem v lednu (tzv. January effect).

Ať tak či tak, podle stocktradersalmanac.com došlo mezi r. 1969 a 2016, tj. za období 45 let, k 34 ziskovým sezónám s průměrným „vánočním“ výnosem okolo 1,4 %. A za posledních 30 let byl prosinec nejlepším měsícem pro akciový index S&P 500 (největší firmy obchodovatelné na americké burze), který 24x narostl a pouze 6x poklesl. Průměrný zisk (bez započítání dividend) činil 1,85 % zatímco v jiných měsících si investoři připisují pouze okolo 0,62 %.

A jak to bude letos? Názory se různí. Podle jedněch vstoupí do hry nová tzv. jihoafrická mutace, která bude mít za následek uzavření států, čímž se zhorší růstové výhledy a naopak zvýší riziko inflace (vlivem dalšího zbrzdění mezinárodního obchodu). Hrozící inflace ve finále donutí centrální bankéře zvýšit úrokové sazby – nebo to alespoň avizovat – což zpečetí pokles akciových trhů.

Zdražování však může být problém sám o sobě. Inflace nestoupá jen u nás, ale akceleruje i v eurozóně, kde je se svými 4,9 % nejvyšší od vzniku eura, nebo v USA, kde růst překročil 6 % a je nejvýše za tři dekády. Není divu, že již koncem listopadu avizoval šéf amerického FEDu urychlení snižování nákupů amerických dluhopisů, tj. postupné ukončení „dopingu“ amerických trhů, i tváří v tvář novému kmeni koronaviru. Pro akcie to není příliš dobrá zpráva a je to signál, že se FED bude více zaměřovat na boj s inflací na úkor trhů.

Druzí ale tvrdí, že tempo zdražování již začíná slábnout a poukazují mj. na postupné snižování cen námořní dopravy (určující náklady vstupů). Novou mutaci pak považují za „bublinu“, na kterou trhy reagovaly přehnaně. V důsledku této události spadl index S&P 500 od konce listopadu o cca 3,5 % a v dalších týdnech bude naopak pokles dohánět.

Klempíř, graf

Pokud se letos investoři rozhodnou věřit na „Ježíška“, měli by vsadit především na akcie z cyklických odvětví, jako jsou např. technologické tituly, maloobchod apod. Nebo rovnou na celý index, ať už S&P 500 či technologický Nasdaq.

Mohou mít štěstí a „Santa Claus rally“ bude umocněn nedávným propadem trhů. Inu štěstí, jsou přece Vánoce, čas zázraků a přání.