peníze, investice

Warren Buffet je považován za investiční legendu. Jedenadevadesátiletý miliardář se již desetiletí řídí osvědčenou strategií, která by se dala shrnout jako „Najdi kvalitní firmu za dobrou cenu a tu drž“. Díky tomu se postupně vypracoval až na jednoho z nejbohatších lidí na planetě. Věštec z Omahy dokázal často předpovídat směr trhu i nové trendy, mj. v r. 2005 varoval před finančními deriváty v souvislosti s hypotečními úvěry, které později vyústily ve finanční krizi.

Nyní se spekuluje o tom, že očekává další propad trhů. Jeho firma Berkshire Hathaway rebalancuje své portfolio a za poslední rok převážily prodeje oproti nákupům o více než 7 miliard dolarů. Získané peníze nyní vytváří obří polštář volné hotovosti, který dosahuje 149 mld. dolarů oproti 350 mld. dolarů v akciích (tj. více než třetina). Firma zároveň odkupuje vlastní akcie, přičemž v podobné situaci se nacházela naposledy před krizí v r. 2008. Další indicií jsou Buffetova vlastní slova. Miliardář už několikrát uvedl, že je pro něj stále těžší nalézt vhodné investice za dobrou cenu. A kdy jindy, než v době investičních bublin, se objevují tyto problémy?

Buffetův „kolega“ Bill Gates v tuto chvíli naopak sází na zelenou energii. Jeho investiční fond Breakthrough Energy Catalyst do projektů s ní souvisejících plánuje investovat až 15 miliard dolarů. V počátcích se chce zaměřit na přímé zachycování vzduchu (extrakci CO2 a jeho použití pro výrobu syntetického benzínu či nafty), zelený vodík, dlouhodobé skladování energie a udržitelné pohonné hmoty pro letectví. Plánuje investovat do velkých projektů, které by jinak nebyly finančně životaschopné a bude poskytovat podporu prostřednictvím darů, dílčích kapitálových investic nebo dohod o odběru produktů. Gates v poslední době také nakupoval pozemky, společně se svou (bývalou) ženou Melindou postupně zakoupili asi 98 tisíc hektarů a stali se největšími „farmáři“ v USA.

Opravdový střelec je však Elon Musk. Vizionář, trochu šílenec a hlavně nejbohatší člověk planety s majetkem přes 300 mld. dolarů (tj. více než 7 bilionů Kč) díky Tesle, jež se řadí – navzdory tomu, že teprve předloni dosáhla celoročního zisku – mezi nejhodnotnější firmy na americké burze. Excentrický miliardář ale již vzhlíží k dalším cílům. Chce investovat 30 miliard dolarů do satelitní společnosti Starlink, která má prostřednictvím satelitů poskytovat vysokorychlostní internet i v odlehlých oblastech. Za pozornost stojí i to, že Muskova firma SpaceX byla loni nepřehlédnutelným hráčem na poli kosmických startů. Uskutečnila 31 startů na oběžnou dráhu a postupně si tak vypracovává know-how v novém odvětví. Vesmír totiž neznamená jen cestovní ruch nebo elektrokomunikaci, ale také např. těžbu nerostných surovin, což může být velmi perspektivní.

1 komentář

Comments are closed.