Mezi kanadskou těžařskou společností Lithium Americas a největším výrobcem baterií, čínskou společností Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) vypukla doslova válka o to, kdo ovládne jiného kanadského těžaře Millennial Lithium. Zatímco CATL za Millennial asi před měsícem nabídl v přepočtu 377 milionů kanadských dolarů, Lithium Americas nyní přišlo s nabídkou ve výši rovných 400 milionů.

Lithium Americas nabídla akcionářům Millennial cenu ve výši 4,70 kanadských dolarů za akcii, která by byla částečně zaplacena v akciích Lithium Americas, částečně v hotovosti. Akcie Millennial na nabídku zareagovaly prudkým posílením o více než čtvrtinu. Vedení Millennial Lithium rozhodlo, že jde o lepší nabídku než od Číňanů, kterým ale dalo deset dní na rozmyšlenou, zda na ni budou reagovat.

Pokud by Lithium Americas uspěla, získala by přístup k ložiskům, která by představovala dodatečnou těžbu lithia v objemu kolem 24 tisíc tun ročně po dobu příštích 40 let. Millenial Lithium totiž disponuje bohatými nalezišti v Argentině.