Každá Tesla potřebuje 50 kilogramů niklu. Svět ho ale netěží dost
unsplash

Poptávka po kovech potřebných k zelené transformaci roste a nadále poroste. Nebude se to týkat jen výrobců elektromobilů, nicméně tento sektor je momentálně hlavním tahounem poptávky po lithiu, niklu nebo mědi.

Jen pro představu, každý elektromobil značky Tesla potřebuje asi 50 kilogramů niklu do svých bateriových článků. Jen v loňském roce automobilka Tesla dodala na trh asi 1,3 milionu vozů. Tedy více než dvojnásobek v porovnání s rokem 2020. V letošním roce se už produkce elektromobil této značky má přiblížit dvěma milionům.

Tesla navíc není jediná automobilka, která bude svou produkci elektromobilů zvyšovat. Vedle toho poroste poptávka po bateriích i ze strany dalších odvětví. V souvislosti s energetickou krizí zažíváme nový fotovoltaický boom. Do každé baterie je třeba niklu.

Podle analytické společnosti CSIRO bude do poloviny tohoto století zapotřebí asi pětkrát více niklu než lithia. „Problém ale je, že svět zatím stále hledá dostatečně velký rezervoár, který by očekávanou potřebu niklu pokryl,“ píší analytici ve zprávě. Za jediné smysluplné východisko považují takový nárůst ceny, aby výrazně vzrostla motivace do nových nalezišť investovat.

-red-

Pupazzoni – ABC News