Musk uvedl, že v příštích dvou letech nehodlá prodávat další akcie Tesly

Obsah článku

Společnost Tesla a akcie Tesla

Světoznámá společnost Tesla vznikla v roce 2003. Zakladatel (budoucí nejbohatší člověk na světě) Elon Musk ji uvedl s posláním urychlit přechod k udržitelné energii, a to v globálním měřítku. První produkt společnosti se objevil na trhu v roce 2008. Jednalo se o sportovní vůz Roadster. O čtyři roky později spatřil světlo světa Model S, který obdržel řadu ocenění. Organizace Consumer Reports ho prohlásila za celkově nejlepší vůz a od časopisu Motor Trend si dokonce zasloužil ocenění nejlepší vůz všech dob.

Společnost Tesla se však nesoustředí jen na výrobu strojů se čtyřmi koly. Konstruuje také produkty určené k ukládání energie. Jedním z nich je baterie Powerwall, která slouží v domácnostech. Dalšími bateriovými úložišti jsou Powepack a Megapack pro komerční využití.

Udržitelnost provází společnost Tesla všemi směry. V roce 2016 dokončila akvizici společnosti SolarCity, čímž získala pod svá křídla předního poskytovatele systémů solární energie v USA. O rok později byla na trh uvedena solární střecha, která přinesla jedno z nejlepších a cenově nejdostupnějších řešení pro výrobu energie. 

Čtěte také: Recenze brokera Zetano.

Tesla Roadster 2008

Elon Musk – nejbohatší člověk na světě

Syn Jihoafričana a Kanaďanky projevoval svůj talent a vztah k technologiím už od mládí. Ve věku 12 let naprogramoval svou vlastní videohru a v 17 letech obdržel kanadský pas a opustil Afriku, odkud se vydal nejen za studiem do ekonomicky vyspělejšího světa. V roce 1995 založil firmu Zip2, která poskytovala novinám software pro online průvodce městy. O čtyři roky později byla firma odkoupena výrobcem počítačů Compaq za 307 milionů dolarů. Elon Musk poté založil X.com, společnost poskytující finanční služby, jež později pod jménem PayPal prodal společnosti eBay za 1,5 miliardy dolarů. Založil také vesmírnou společnost SpaceX. 

Na pseudonym nejbohatší člověk na světě si ale musel Elon Musk nějakou dobu počkat. 

V roce 2020 se s celkovým jměním v hodnotě 25,6 miliard dolarů nacházel v žebříčku nejbohatších lidí planety až za Jeffem Bezosem či Markem Zuckerbergem. Za masivním nárůstem jeho majetku stojí především automobilka Tesla. Hodnota jejích akcií za posledních pět let raketově vzrostla a její zisk se v roce 2021 vyšplhal až na neuvěřitelných 54 miliard dolarů. Přitom v roce 2017 vykázala společnost Tesla zisk ve výši „pouze“ 12 miliard dolarů. Nejbohatější člověk na světě se z Elona Muska stal v roce 2021, kdy vlastnil celkové jmění v hodnotě 340 miliard dolarů. 

Nepřehlédněte: Recenze BitMarkets.com – Nejlepší obchodní platforma?

Elon Musk nejbohatší člověk na světě

Akcie Tesla – Cena se potýká s prudkým propadem

Ačkoli akcie Tesla přinesly ohromné bohatství, v roce 2022 zaznamenaly strmý pád. Nejlepší akcie se od prvních dní roku, kdy se její cena pohybovala na hodnotě 400 dolarů, propadla až pod 150 dolarů. Jedná se o propad tak hluboký, že vyvolává obavy o budoucnost společnosti. Musk se totiž stal po dlouhých jednáních, která trvala od dubna do října, majitelem sociální sítě Twitter a svou pozornost směřuje v posledních měsících především tam. To znepokojilo mnohé investory a odrazilo se i na vývoji ceny akcií Tesly. Ty zaznamenaly první úpadek na přelomu prvního a druhého čtvrtletí roku 2022, pak ale přišel další odraz vzhůru. Nedlouho poté se však akcie Tesly začaly prudce propadat a ve druhé polovině roku už se prakticky nedostaly přes hranici 300 dolarů

Akcie tesla zaznamenaly propad.
Cena akcie Tesla průměrná cena v jednotlivých měsících roku 2022

Co přinese rok 2023 pro akcie Tesla?

Dle vyjádření samotného majitele nedojde v příštím roce k žádnému prodeji akcií společnosti Tesla. Společnost Bloomberg ale upozornila, že ačkoli tento slib vynesl Elon Musk i v minulosti, nikdy mu nedostál. Tesla začne v roce 2023 vyrábět dva nové produkty-nákladní vůz Tesla Semi a kybernetický vůz. Ačkoli se uvedení na trh předpokládá až v následujícím roce, mohlo by oznámení novinek výrazně ovlivnit poptávku po akciích. 

Vývoj cen akcií Tesla ale bude také záležet na finančních výsledcích za čtvrté čtvrtletí minulého roku. Pokud se naplní očekávaný scénář a společnost Tesla oznámí další pokles výsledků, dojde pravděpodobně k poklesu marží. Pokud se tak stane, způsobí to zpomalení růstu, tudíž by mohly akcie v poměru k zisku i nadále klesat. Neblahý vliv mají i ekonomické obavy v USA i jinde ve světě, které by mohly společnost Tesla rovněž zatížit, pokud by přerostly v plnohodnotnou recesi. Klíčovým faktorem pro investory tedy bude, zda Tesla naplní své ambiciózní růstové plány nejen v sektoru elektromobilů, ale také na technologickém poli. Pokud přinesou nové zdroje příjmů, mohla by být nízká cena akcií nakonec slibnou příležitostí pro výhodný nákup.

Přečtěte si také: Recenze společnosti INVESTAGO.

Tento článek je dostupný i v dalších jazycích. Slovenskou verzi čtěte na webu trade-info.sk.

1 komentář

Comments are closed.