Mnohem více peněz bylo ztraceno, když se investoři snažili odhadnout korekci trhu, než během samotných korekcí.

Americké hospodářství roste již jedenáctým rokem v řadě. To je nejdelší období nepřetržitého růstu od konce druhé světové války. A ruku v ruce s tím jde i rekordní růst akciových trhů. Ještě před necelými dvěma lety se Dow Jonesův index Newyorské burzy sotva blížil úrovni dvaceti tisíc bodů a dnes už se hovoří o prolomení třicetitisícové hranice.

Jenže nejnovější analýza montrealské společnosti BCA Research ukazuje, že akcie mohou být blízko cenové korekci. Během posledních několika dekád nastala jen dvě období, kdy akcie dosahovaly tak vysokých poměrů cena ku výnos, jako je tomu nyní. Proto i když ceny akcií i nadále porostou, může to být jedno z posledních lapání po dechu těsně pod vrcholem. A pak už stačí jen málo, aby se vydaly směrem dolů.

Důvodem ke zvratu může být výrazný pokles ziskovosti firem, a to nejen těch, které jsou obchodovány na burze. „Medvědí nálada na trzích jde vždy ruku v ruce s příchodem ekonomické recese,“ stojí mimo jiní v analýze BCA Research. Montrealská společnost věří, že v příštích 24 měsících k recesi i obratu na burzách skutečně dojde. Na druhé straně takových prognóz jsme už v posledních letech viděli mnoho a dosud se žádná nenaplnila.