Londýn 1. července (ČTK) – Pokles zpracovatelské aktivity v eurozóně v červnu mírně zrychlil. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti IHS Markit založených na průzkumu mezi nákupními manažery. Údaje podle analytiků pravděpodobně zvýší tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby podpořila ekonomiku uvolněním měnové politiky.

Index aktivity zpracovatelského sektoru klesl na 47,6 bodu z květnových 47,7 bodu. Už pátý měsíc za sebou se tak nacházel pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity v odvětví.

„Zpracovatelský sektor eurozóny v červnu zůstal ve výrazném útlumu. Pokračoval v poklesu jednou z nejrychlejších rychlostí za více než šest let,“ uvedl ekonom IHS Markit Chris Williamson. „Tyto neuspokojivé údaje završují druhé čtvrtletí, ve kterém byla průměrná hodnota indexu nejnižší od počátečních měsíců roku 2013,“ dodal podle agentury Reuters.

Williamson upozornil, že útlum ve zpracovatelském sektoru vede k ochabování inflačních tlaků, protože výrobci se pomocí cenové konkurence snaží udržet zákazníky.

Inflace v eurozóně podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat v červnu zůstala na 1,2 procenta. ECB přitom usiluje o to, aby se pohybovala těsně pod dvěma procenty. Šéf ECB Mario Draghi minulý měsíc překvapil oznámením, že banka by mohla podpořit hospodářský růst v eurozóně dalším uvolněním měnové politiky, včetně případného snížení úrokových sazeb.

 

ČTK