Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v lednu meziročně zvýšily o 2,5 procenta. Inflace tak zrychlila z prosincových 2,3 procenta a dosáhla nejprudšího tempa od října 2018. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva obchodu.

Meziměsíční růst cen v lednu nicméně zpomalil na 0,1 procenta, když tři měsíce za sebou činil 0,2 procenta. Za tímto zpomalením stály především nižší ceny benzinu. Bez zahrnutí kolísavých cen energií a potravin růst naopak zrychlil na 0,2 procenta z prosincových 0,1 procenta, zejména kvůli vyšším nájmům a dražším oděvům.

Údaje podle agentury Reuters podporují předpoklad americké centrální banky (Fed), že inflace se postupně vyšplhá k jejímu dvouprocentnímu cíli. Ten se týká cenového indexu výdajů na osobní spotřebu, který v prosinci činil 1,6 procenta. Jeho lednová hodnota ještě nebyla zveřejněna.

Fed koncem ledna podle očekávání ponechal svou základní úrokovou sazbu beze změny. Poukázal na pokračující hospodářský růst a příznivé podmínky na trhu práce ve Spojených státech. Varoval nicméně, že nadále existují rizika pro budoucí vývoj, včetně nového typu koronaviru, který se šíří z Číny.

Základní úroková sazba Fedu je teď v rozpětí 1,501,75 procenta. V loňském roce ji banka třikrát snížila, vždy o čtvrt procentního bodu. Snažila se tak ochránit americkou ekonomiku před negativními dopady slabšího růstu světové ekonomiky a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Zdroj: ČTK