Technické řešení je však poměrně sofistikované a znamenalo by, že se ruská ropa po překročení předem stanovené maximální ceny fakticky nedostane na světový trh.

Komplexní zákaz služeb

„Dnes jsme potvrdili naši politickou vůli finalizovat a zavést komplexní zákaz služeb, které umožňují námořní přepravu ropy a ropných produktů ruského původu po celém světě,“ uvedli ministři financí skupiny zemí G7 ve společném prohlášení.

Zákazem služeb umožňující námoří přepravu se rozumí zejména financování a pojištění přepravy ropy za pomoci tankerů. Ruská ropa by se po překročení cenového stropu de facto neměla jako dostat na globální trh. Rusko by mělo možnost prodávat pouze tu ropu, kterou exportuje skrze potrubí. Cílem takového opatření ze strany Západu je výrazně omezit příjmy Ruské federace, jimiž financuje vojenskou agresi na Ukrajině.

Reakce Kremlu

Na vůli zavést cenový strop již reagoval také Kreml. „Firmy, které zavedou cenové stropy, zkrátka nebudu mezi odběrateli ruské ropy,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na tiskovém brífinku. Evropská unie už dříve vyjádřila vůli zavést embargo na dovoz ruské ropy dopravované po moři. Týkat se bude 90 procent vyvážené suroviny z Ruska do EU.