Libra

Růst spotřebitelských cen v Británii zůstal i v listopadu na tříletém minimu 1,5 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Míra inflace tak zůstává pod dvouprocentním cílem, který stanovila britská centrální banka. Ta bude ve čtvrtek rozhodovat o měnové politice včetně nastavení úrokových sazeb.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že růst cen zpomalí na 1,4 procenta. Největší tlak na jejich pokles vyvíjel sektor ubytovacích služeb a ceny tabáku. Podražily naopak potraviny, dovolené a kultura.

Přestože je inflace výrazně pod dvouprocentním cílem, není teď podle analytiků pravděpodobné, že se měnový výbor centrální banky usnese na dalším snížení úroků. Základní úroková sazba v Británii aktuálně činí 0,75 procenta.

Pod zvýšený tlak se dnes dostává britská libra, která kolem 10:30 ztrácela asi 0,3 procenta na 1,3094 dolaru. Přišla tak o veškeré zisky zaznamenané po volbách, v nichž přesvědčivě zvítězili vládnoucí konzervativci. Její nenadálý pokles souvisí s reálnou možností, že britský premiér Boris Johnson nebude váhat vyvést zemi z Evropské unie i bez dohody, řekl serveru BBC analytik Neil Wilson.

 

Zdroj: ČTK