Tuzemští průmysloví výrobci hlásí zrychlení tempa růstu výroby i nových objednávek, silná je zejména poptávka ze zahraničí. Na zpracovatelský průmysl ale dopadá zhoršení dodavatelských vztahů související s pandemií, což v březnu vedlo k rekordnímu zpoždění v dodávkách a v důsledku také ke zrychlení růstu nákladů.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v březnu vzrostl z hladiny 56,5 na 58,0, což znamená nejvyšší úroveň od února roku 2018 a zároveň jde o výsledek v souladu s očekáváním finančního trhu.

Růst aktivity v tuzemském průmyslu těží ze zlepšování situace v tomto sektoru jak v Německu, tak v eurozóně a tuzemští průmysloví výrobci registrují růst poptávky, přičemž se zvyšují především objednávky ze zahraničí.

Růst cen vstupů byl letos v únoru nejsilnější za historii měření v rámci průzkumu PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl, tedy od června 2001. Silná poptávka průmyslovým výrobcům zároveň umožňuje přenést část vyšších nákladů na zákazníky: růst prodejních cen byl nejsilnější nod ledna 2008.

Tuzemská průmyslová výroba se propadla, letos snad poroste

Vývoj cenových tlaků v průmyslu bude jistě v hledáčku ČNB při hodnocení vývoje inflačních rizik v české ekonomice. Vlna oživení v evropském průmyslu nadále pokračuje, čemuž pomáhá skutečnost, že stávající vlna pandemie nevedla k uzavírkám ve výrobních podnicích anebo k omezením v zahraničním obchodu.

Za rok 2020 jako celek tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 %, za celý rok 2020 čekám růst v rozmezí 5 % až 6 %. Rok 2020 přestavuje nízkou srovnávací základnu s tím, jak po několik týdnů na počátku jara byla průmyslová výroba v důsledku první vlny pandemie uzavřena.

Letos bude tuzemský průmysl profitovat z oživení růstu světové ekonomiky a s tím i z oživení růstu exportů. I pro tento sektor ale bude zásadním přínosem, pokud se podaří dostat pandemii pod kontrolu a začnou tak mizet s pandemií spojené komplikace, jež negativně dopadají i na průmysl, jemuž se jinak přímé uzavírky ve stávající vlně pandemie vyhýbají.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments