Česká republika, HDP, česká ekonomika, česká vlajka, česko

Zvýšení hlavní úrokové sazby je opět výrazné a jakkoliv je tento krok veden potřebou reagovat na inflační rizika, tak je otázkou, kolik prostoru pro další růst úroků vnímá samotná ČNB. Představitelé ČNB ve svých nedávných výrocích naznačovali, že repo sazba vzroste výrazně nad úroveň 4 %, zároveň ale že pětiprocentní úroveň pravděpodobně překonána nebude. Trhy budou bedlivě sledovat vyznění dnešní tiskové konference bankovní rady, na níž bude prezentována čerstvá prognóza z dílny ČNB s očekávaným vývojem inflace i úrokových sazeb.

Zvýšení repo sazby ČNB o tři čtvrtiny procentního bodu na úroveň 4,50 % přišlo v souladu s očekáváním finančního trhu. Jde o další výrazný krok v sérii zvyšování úrokových sazeb, jimž chce bankovní rada zabránit dlouhodobějšímu nárůstu inflačních očekávání v tuzemské ekonomice. Dvoutýdenní repo sazba se vyšplhala na své dvacetileté maximum, zároveň lze ale předpokládat, že se úroky ČNB blíží svému vrcholu.

Dopad zvýšení úrokových sazeb se na ekonomice v plné míře projeví s odstupem čtyř až šesti kalendářních čtvrtletí a dnešní zpřísnění měnové politiky tak bude na inflaci působit nejvýrazněji až v průběhu roku 2023. Vedle úrokových sazeb bude působit coby tlumič inflačních tlaků také silnější koruna – ta spolu s dalšími středoevropskými měnami v uplynulých týdnech posílila, což bude mít protiinflační vliv již v průběhu letošního prvního pololetí.

Ve prospěch zmírňování inflace budou od jarních měsíců také působit efekty meziroční srovnávací základny, nejprve u cen komodit (např. pohonné hmoty) a postupně i u dalších položek spotřebního koše. Z tohoto pohledu bude velmi zajímavé sledovat odpolední tiskovou konferenci bankovní rady právě z hlediska vnímání dalšího nastavování úrokových sazeb a také ve smyslu vyznění čerstvé čtvrtletní prognózy inflace a dalších parametrů vývoje české ekonomiky.

Pokud se naplní předpoklady, že se meziroční inflace v české ekonomice začne od jarních měsíců zmírňovat, tak by se již ve druhé polovině roku 2022 a nejpozději v prvním pololetí 2023 úrokové sazby ČNB mohly vydat k poklesu. Repo sazba ČNB by ve stávajícím cyklu zpřísňování měnové politiky měla dosáhnout svého vrcholu v letošním prvním pololetí a možná již v prvním čtvrtletí, otázkou spíše je, zda půjde na či dokonce mírně nad úroveň 5 % anebo zda se pod pětiprocentní úrovní zastaví.

ČNB odhaduje teoreticky rovnovážnou úroveň repo sazby pro českou ekonomiku v rozmezí 2,50 % až 3,00 %, aktuální úroveň úroků ČNB je tak již nad tímto pomyslným neutrálem. V průběhu roku 2023 by se ale úroky ČNB mohly k rovnovážné úrovni, tedy do oblasti 3 % či dokonce mírně pod tuto úroveň, vrátit s tím, jak se do oblasti dvouprocentního cíle postupně vrátí také inflace v české ekonomice.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali investments