V obchodním konfliktu mezi USA a Čínou došlo k nečekanému obratu. Navzdory již několik měsíců trvajícím vyjednáváním, které bylo podle doposud citovaných představitelů obou států na dobré cestě, americký prezident D. Trump otočil a znovu pohrozil zvýšením celních sazeb na čínský export.

 

Současná desetiprocentní celní sazba na čínské zboží v objemu 200 mld. USD má být už od pátku tohoto týdne navýšena na 25 procent. Na další zboží v objemu 325 mld. USD, které prozatím clu nepodléhá, má být uvalena taktéž 25procentní celní sazba, a to v horizontu několika týdnů. Čína na tato prohlášení odpověděla, že zvažuje úplné přerušení rozhovorů a ukončení obchodních jednání. Další schůzky představitelů obou zemí, od kterých se očekávalo završení celého procesu, jsou přitom naplánované na tento týden.

 

Americký dolar posílil vůči čínskému juanu o 0,9 procenta a měnový pár USD/CNY se obchodoval v poměru 6,7921. Investoři se nyní přesouvají k „bezpečnějšímu“ japonskému jenu, který vůči americkému dolaru posiloval a měnový pár USD/JPY se nyní obchoduje kolem 110,81.

Zdroj:CETA

1 komentář

Comments are closed.