Podle některých analytiků roste pravděpodobnost, že americký Federální rezervní systém sníží úrokové sazby, aby podpořil hospodářství a povzbudil inflaci, která je příliš nízká.
Na pokles úrokových sazeb americké centrální banky už sázejí také obchodníci s futures. Z jejich uzavřených obchodů vyplývá, že snížení sazeb během následujícího měsíce očekávají s 54procentní pravděpodobností. Že by Fed mohl sazby snížit už ve středu, očekávají s pravděpodobností 33 procent. Do září by se pak sazby mohly snížit až o tři čtvrtiny procentního bodu.
Fed má na rozdíl od mnohých jiných významných centrálních bank světa pro snižování sazeb stále ještě poměrně velký prostor. Nicméně ze jeho řad zaznívá, že pro případnou akci je nutné, aby z ekonomiky přišla přesvědčivá data, která by potvrdila, že americké hospodářství měnověpolitický impuls skutečně potřebuje.
Tím by mohla být do jisté míry inflace, která za celý loňský rok dosáhla průměrné hodnoty 1,8 procenta, a byla tak o 0,6 procentního bodu nižší než v roce 2018. Na druhé straně lednový meziroční růst cen dosáhl 2,5 procenta, což bylo o dvě desetiny procentního bodu více než v prosinci. Pokud by ale Fed skutečně ke snížení úrokových sazeb přistoupil, pravděpodobně by to přivítaly akciové burzy, které v posledním týdnu rekordně klesají.
[…] zmírnit a Nasdaq dokonce ztráty smazal v reakci na prohlášení šéfa centrální banky USA (Fed) Jeroma Powella. Dow Jones tak dnes nakonec oslabil o 357,28 bodu, tedy 1,39 procenta, na 25.409,36 […]
[…] Fed bude nakupovat neomezené množství vládních dluhopisů a dalších cenných papírů, aby zajistil hladké fungování finančních trhů a udržel úrokové sazby na nízké úrovni. Vytvoří také tři nové úvěrové nástroje, jejichž prostřednictvím napumpuje do ekonomiky až 300 miliard dolarů (7,7 bilionu Kč). […]