Podnikatelská aktivita v Evropě překvapivě vzrostla

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v dubnu překvapivě zlepšila, především zásluhou služeb. Naopak situace ve výrobním sektoru je horší, částečně i vinou zhoršení dodávek v důsledku války na Ukrajině a přísných uzávěr v Číně kvůli koronaviru. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedla společnost S&P Global. V Německu, které má největší ekonomiku v eurozóně, nicméně aktivita polevila.

Souhrnný index nákupních manažerů vystoupil na 55,8 bodu z březnové hodnoty 54,9 bodu. Hodnota nad 50 bodů ukazuje růst aktivity, cokoliv pod ní znamená pokles.

Analytici překvapeni vývojem

Růst souhrnného indexu za duben překonal očekávání analytiků v anketě agentury Reuters. Ti předpokládali, že index klesne, a sice v průměru na 53,9 bodu. Ukázalo se přitom, že spotřebitelé se zatím relativně dobře vyrovnávají s výrazným růstem cen.

Dílčí index aktivity ve službách vystoupil na 57,7 bodu a je nejvýše za osm měsíců. V březnu byl na 55,6 bodu. Index pro zpracovatelský sektor naopak sestoupil na 55,3 z březnové hodnoty 56,5 bodu a je nejníže za 16 měsíců. Ekonomové v případě služeb čekali pokles na 55 bodů, v případě zpracovatelského sektoru na 54,7 bodu.

Německo zaznamenalo opačný trend

V Německu se podnikatelská aktivita vyvíjela hůř než v eurozóně jako celku. Souhrnný index tam klesl na 54,5 bodu. Je to ale nepatrně lepší výsledek, než čekali analytici, kteří počítali s poklesem indexu na 54,1 bodu.

Dílčí index pro zpracovatelský sektor klesl na 54,1 z březnových 56,9 bodu. Na pokles měl vliv i nižší objem nových zakázek. Dílčí index pro sektor služeb naopak vystoupil na 57,9 bodu a je nejvýše za osm měsíců.

 

Zdroj: ČTK