V čele tohoto trendu stojí Velká Británie, ale je patrný i v celosvětovém měřítku – v USA se stávky množí, přičemž nejnovější hrozba přichází od železničářů, kteří ovládají 40 % kapacity nákladní dopravy. Francouzští zaměstnanci v letecké dopravě, energetice a veřejných službách vedou k nárůstu stávek v celé Evropě. Mzdové tlaky jsou dnes pro podniky realitou, ale jejich narušení je jen zlomkem situace ze 70. let. Trhy práce se změnily, cenová očekávání jsou dobře ukotvena a růst nezaměstnanosti teprve přijde.
Změna
Toto omezené narušení trhu práce poukazuje na velké změny na trzích práce v posledních desetiletích. Podíl zpracovatelského průmyslu na HDP klesl ve Spojeném království na 9 % a v USA na 11 %, což je polovina úrovně před třemi desetiletími. Výrazně vzrostl počet flexibilních pracovních úvazků, přičemž 25 % pracovníků ve Velké Británii a 16 % v USA nyní pracuje na částečný úvazek. Prudce vzrostla také účast žen na trhu práce. Odborová organizovanost klesla na pouhých 10 % pracovní síly v USA a 23 % ve Spojeném království, přičemž ve veřejném sektoru nyní převažuje čtyřprocentní podíl a v mnoha zemích se zpřísnila legislativa týkající se odborové organizovanosti a stávek.
Důsledek
Tlak na mzdy je v dnešní době, kdy je inflace vysoká a nezaměstnanost stále nízká, realitou. To je tlak zejména na odvětví s velkou potřebou pracovních sil, od bankovnictví po zdravotnictví. S rostoucí nezaměstnaností a s dobře ukotvenými inflačními očekáváními – na rozdíl od ztracené dekády 70. let – se tento tlak cyklicky zmírní.“