Praha plánuje do roku 2026 zahájit dopravní investice za 224 miliard korun, z toho 105 miliard korun je určeno na výstavbu metra D. Vyplývá to z takzvaného akčního plánu mobility pro roky 2024 až 2026, který dnes schválili městští radní. Magistrát plánuje zaplatit 156,6 miliardy, zbylé peníze chce získat z dotačních fondů. Hlavním cílem města je podle dokumentu, který zahrnuje 50 opatření, rozvoj MHD a především kolejové dopravy. Plán počítá i se zdražováním jízdného a parkovného.
Výstavba metra a tramvajových tratí
Investice podle dokumentu zahrnují kromě výstavby metra D také sedm nových úseků tramvajových tratí, konkrétně na Václavském náměstí a od Národního muzea k hlavnímu nádraží, na Strahov, z Libuše na Nové Dvory, z Kobylis do Bohnic, na Pankrác a v Počernické ulici. Město rovněž dokončí Dvorecký most. V plánu jsou i opravy silnic, na které má jít podle dokumentu asi 17 procent výdajů.
Opravy mostů a klíčových komunikací
Město dokončí rekonstrukci Barrandovského mostu a dále opraví například Libeňský most, most 5. května nebo most Legií. V plánu je oprava části Jižní spojky a Průmyslového polookruhu, které nahrazují nedostavěné okruhy. Město připraví plánovanou generální rekonstrukci Strahovského tunelu za šest miliard korun a začne výstavba Hostivařské spojky, která odkloní tranzitní dopravu z rezidenčních čtvrtí. Z dalších opatření je v plánu například automatizace linek metra, úpravy vedoucí k preferenci MHD v ulicích nebo nákup nízkoemisních autobusů a trolejbusů.
Financování a udržitelnost
Náklady zahrnují hodnotu investičních akcí, jejichž stavbu nebo přípravu město zahájí do roku 2026, ale jejichž dokončení může být později, v některých případech i po roce 2030. „Příkladem je Terminál Smíchov, rekonstrukce Hlávkova mostu, zprovoznění prvního úseku linky metra D a mnoho dalších,“ stojí v dokumentu. Plán nezahrnuje investice, které na území města uskutečňuje stát, jako jsou plánovaná dostavba vnějšího okruhu či rekonstrukce nádraží.
Na nákladech se bude město podle dokumentu podílet asi ze 70 procent, což znamená částku 156,6 miliardy korun. Dalších 18 procent podle plánu pokryje úvěr Evropské investiční banky a deset procent peníze z evropských dotačních programů. Zbylá dvě procenta doplní například vlastní zdroje dopravního podniku. V letech 2025 a 2026 plán počítá s tím, že za zahájení či přípravu investic utratí 35,1 miliardy korun, zbylé peníze bude s pokračováním staveb platit v letech následujících.
Plán hovoří i o tom, že z pohledu udržitelnosti financování dopravy v metropoli bude nutné zpomalit růst výdajů zvýšením tržeb z jízdného a parkovného. O tom nyní jedná vládnoucí koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN, finální dohoda zatím nevznikla.
Zdroj: čtk