Moskva 7. listopadu (ČTK) – Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku se v říjnu meziročně zvýšil o osm procent na 160.425 vozů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo podnikatelské sdružení AEB. V období od ledna do října tak prodej dosáhl 1,458 milionu aut, což bylo o 14 procent více než před rokem. Výrazný nárůst vykazuje na ruském trhu mimo jiné česká automobilka Škoda Auto.
„Prodej automobilů v Rusku s příchodem čtvrtého čtvrtletí nadále vykazuje silný růst,“ uvedl předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreiber.
Ruský automobilový trh se tak dál zotavuje. V uplynulých letech se stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.
Loni se prodej osobních a lehkých užitkových aut v Rusku zvýšil zhruba o 12 procent na téměř 1,6 milionu vozů. Předloni o 11 procent klesl a v roce 2015 se propadl dokonce o 36 procent.
Z oživení na ruském trhu těží také Škoda Auto. Firma podle údajů AEB v říjnu zvýšila prodej v Rusku meziročně o 33 procent na 7614 vozů a byla sedmou nejprodávanější značkou. V období od ledna do října zvýšila odbyt o 29 procent na 65.087 vozů. Jedničkou na ruském trhu je dlouhodobě domácí značka Lada.