Modely automobilů BMW

Na prodej aut má nadále negativní dopad nedostatek polovodičů, uvedlo dnes ve své zprávě Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V České republice ale počet registrací vzrostl.

V jednotlivých zemích se výsledky dost různí. Z největších evropských trhů se v Německu prodej zvýšil o 8,5 procenta a ve Španělsku o jedno procento. V Itálii naopak prodej o 19,7 procenta klesl, pokles ve Francii pak činil 18,6 procenta. Výrazně se zvýšil prodej na Slovensku (o 72,6 procenta) a v Rumunsku (55,5 procenta). V České republice byl prodej vyšší o 9,9 procenta.

Prodej největší evropské automobilové skupiny Volkswagen se snížil o sedm procent na 173.262 vozů. Volkswagen má na evropském trhu více než čtvrtinový podíl a jeho součástí je i česká Škoda Auto. Jí prodej za leden klesl o 8,1 procenta na 38.873 vozů.

ACEA očekává, že prodej nových osobních automobilů v EU se letos díky zlepšení situace kolem čipů zvýší o 7,9 procenta na 10,5 milionu. Bude ale téměř o 20 procent nižší než v roce 2019, tedy proti období před začátkem pandemie covidu-19.

Automobilový trh v EU by se tak měl po dvou letech poklesu v letošním roce vrátit k růstu. V roce 2020 se prodej aut v EU kvůli pandemii snížil o rekordních 23,7 procenta, vloni pokles zpomalil na 2,4 procenta.

Zdroj: ČTK