Hodnota prodaných historických mincí, medailí, bankovek a dalších cenných numismatických předmětů dosáhla loni v Česku rekordních 502,4 milionu korun. Oproti roku 2018 stoupla o 38 milionů. Nejvzácnější mince se vydražily shodně za 7,5 milionu korun a největší aukční výnos činil 150 milionů. Vyplývá to ze statistik a analýz aukčního domu Macho & Chlapovič, který si s obratem 255,6 milionu korun loni udržel první místo mezi aukčními domy. Druhé místo patří aukčnímu domu Aurea s obratem 111,6 milionu a třetí místo obsadilo Antium Aurum s 59,1 milionu.

Zájem o odvětví numismatiky stále roste, což dokládá i fakt, že v roce 2016 se v numismatických aukcích v Česku prodalo sběratelského materiálu za 300 milionů korun, kdežto o rok později již za 410 milionů.

V největší loňské aukci, kterou pořádal aukční dům Macho & Chlapovič ve druhé polovině listopadu, byly vydraženy mince a numismatický materiál za 150 milionů. Mezi nejvzácnější předměty patřila třeba zlatá korunovační medaile z roku 1743, vydaná u příležitosti korunovace Marie Terezie v Praze, nebo zlatý pětidukát Rudolfa II. z roku 1606 z mincovny v Praze. Zájemcům byl nabídnut za 2,6 milionu korun. Oba předměty byly vydraženy shodně v přepočtu za 7,49 milionu včetně aukční přirážky.

„Kvalitní sběratelský materiál je nedostatkové zboží, a tak ceny u jedinečných mincí, medailí či bankovek dosahují rekordních částek. Cenově roste i běžnější materiál, ale spíše v dobré zachovalosti. Sběratelé a investoři si raději připlatí za sbírkový stav,“ uvedl spoluzakladatel Macho & Chlapovič Elizej Macho.

Sběratelé se podle něj mohou již nyní těšit na jarní sezonu na několik aukcí, kde budou i habsburské mince. „Očekáváme pro letošní rok stabilitu trhu a jeho další růst,“ dodal. Jak již dříve odhadl, v českých domácnostech jsou numismatické sběratelské předměty za 40 miliard korun. Jejich hodnota byla před deseti lety poloviční.

Zdroj: ČTK