Záměrem Moskvy je získat díky dani 300 miliard rublů. Má se tak zmírnit tlak na státní rozpočet v čase, kdy Rusko vede válku na Ukrajině.

Největší ruská banka Sberbank odvede na mimořádné dani do ruského státního rozpočtu tři miliardy rublů (700 milionů Kč). Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o dani z mimořádných zisků firem v červenci.

Zmírnění tlaku na státní rozpočet

Záměrem Moskvy je získat díky dani 300 miliard rublů. Má se tak zmírnit tlak na státní rozpočet v čase, kdy Rusko vede válku na Ukrajině.

Mimořádná daňová sazba bude činit deset procent rozdílu mezi průměrným ziskem firem za roky 2021 až 2022 a jejich ziskem za roky 2018 až 2019. Podniky mohou získat 50procentní slevu, pokud zaplatí do 30. listopadu.

Sberbank je jedním z největších daňových poplatníků v Rusku. V loňském roce banka zaplatila 310 miliard rublů na dani ze zisku a z výsledků hospodaření za rok 2022 vyplatila na dividendách rekordních 565 miliard rublů.

Zdvojnásobení výdajů na ochranu

Agentura Reuters tento měsíc uvedla, že Rusko zdvojnásobilo svůj cíl výdajů na obranu na letošní rok na více než 100 miliard dolarů (2,24 bilionu Kč). To je třetina všech veřejných výdajů.

Daň z mimořádných zisků, takzvanou windfall tax, schválila i česká vláda. Je to 60procentní daňová přirážka, která se vztahuje k nadměrnému zisku. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. V Česku se daň týká šesti největších tuzemských bank nebo společnosti ČEZ.

Zdroj: ČTK