Poradenská společnost Broker Consulting, která poskytuje finanční a realitní služby, vykázala v ČR a na Slovensku loni tržby přes dvě miliardy korun, což je meziroční nárůst o třetinu. 

Spotřebitelská důvěra v srpnu klesla na 91 bodů. Podle českého statistického úřadu se zvedl počet domácností, které se bojí zhoršení jejich vlastní finanční situace. To samé platí i u těch, kteří nehodlají dělat větší nákupy, a to především zboží dlouhodobé spotřeby, u kterého je většinou nutné financování úvěrem.

Inflace již není největší strašák

Mění se charakter toho, čeho se domácnosti bojí nejvíce. Ustupuje inflace jakožto největší strašák a nastupuje obecný vývoj ekonomické situace. Není divu, ceny sice stále rostou, ale dle posledních dat jen o 8,8 %, ale konsolidační balíček, stav veřejných financí, důchodová reforma a v neposlední řadě bezpečnostní situace jsou hlavními tématy, které stojí za nižší důvěrou domácností.

Podnikatelská důvěra naopak vzrostla na 93,4b. V dalších měsících se dá čekat, že se budeme nadále držet na slušných hodnotách a důvěra jak spotřebitelů, tak podnikatelů nebude výrazně klesat. Bohužel hlavním důvodem slušné kondice důvěry bude především nízká srovnávací základna s rokem 2022.

Autor textu: Tomáš Volf