akcie

Výhled tvorby zisku společností z panevropského indexu STOXX 600 na první a druhé čtvrtletí se razantně snížil. Vyplývá to z dnes zveřejněné ankety analytiků společnosti Refinitiv. Na ekonomiku dopadá pandemie nemoci COVID-19, z velkých evropských zemí karanténní opatření zavedly Británie, Itálie, Francie a Španělsko. Odborníci nyní očekávají, že společnostem ze zmíněného indexu se zisk ve druhém čtvrtletí sníží o 14,9 procenta, zatímco před týdnem prognózovali pokles o 8,2 procenta.

Před pandemií měli analytici za to, že v Evropě skončí ekonomický pokles velkých korporací z roku 2019. Nyní ale Evropa stojí před hlubokou recesí. Švýcarská banka UBS očekává, že evropským podnikům letos klesne zisk za akcii o 33 procent. Index STOXX 600 dosud odepsal zhruba 30 procent ze svých únorových maxim.

Zcela zjevně se pohybuje ve velmi odlišném makroekonomickém prostředí než před deseti dny,konstatovali analytici švýcarské banky.

Na druhou stranu očekávají odborníci UBS silnější oživení než po světové finanční krizi. V roce 2021 se podle nich tvorba zisku evropských společností skokově zvýší o 25 procent. Mezitím se však výhled firem z panevropského indexu může dále zhoršit.

Hospodářská činnost se v březnu rekordním tempem propadla v Austrálii, Japonsku, západní Evropě i ve Spojených státech. Opatření, jež jmenované regiony učinily, aby zabránily šíření koronaviru, těžce dopadají na globální ekonomiku a ekonomové hovoří o světové recesi.

Kvůli zpomalení ekonomiky, které vyvolala opatření vlád, nyní výzkumné agentury a velké investiční banky stanovují rating a cílovou cenu akcií s obtížemi. Mnoho společností navíc zrušilo zpětný odkup akcií a výplatu dividend, aby si udržely hotovost.

Za katalyzátor trvalého oživení akciových trhů analytici považují rychlé zavedení amerického balíčku masivních ekonomických stimulů, na němž se dohodli vyjednávači obou stran v americkém Senátu a Bílého domu, a pokles v denních statistikách nakažených mimo Čínu.

Zábleskem naděje by podle analytiků banky Barclays mohla být stabilizace v Itálii, která je po Číně druhou nejvíce postiženou zemí.

Zdroj: ČTK