Teplo

Spotřeba tepla ze soustav zásobování letos v Česku dál klesá. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi spotřebovali celkem 27,1 petajoule (PJ) tepla, což byl meziroční pokles o 8,6 procenta. Úspory byly přitom patrné napříč všemi sektory odběratelů. ČTK to dnes sdělil Energetický regulační úřad (ERÚ). Spotřeba tepla rekordně klesala už loni, kdy se meziročně snížila o 12 procent na 74 PJ.

„Úsporná opatření se v prvním kvartálu projevila ve spotřebě všech energií. U tepla jsme zaznamenali meziroční pokles o 8,6 procenta, v případě elektřiny o 5,1 procenta a u plynu dokonce o 14,4 procenta,“ uvedl předseda ERÚ Stanislav Trávníček.

V případě využití tepla zaznamenaly úspory všechny skupiny odběratelů. V průmyslu spotřeba meziročně klesla o 8,7 procenta, v sektoru obchodu, služeb, školství a zdravotnictví byl pokles 9,5 procenta a u domácností činil 5,2 procenta.

Úsporám podle ERÚ přálo také teplejší počasí v průběhu prvního čtvrtletí, průměrná teplota se pohybovala 0,7 stupně nad dlouhodobým normálem. Nejvyšší pokles spotřeby úřad zaznamenal v lednu, kdy využití tepla bylo meziročně o 12,3 procenta nižší, v únoru byl pokles 2,3 procenta a v březnu 10,7 procenta.

„Když bychom spotřebu vzali po jednotlivých krajích, pak nejvíce poklesla ve Středočeském kraji, a to o 11,6 procenta. Následují Jihomoravský kraj s poklesem o 11,4 procenta a Olomoucký kraj s 10,9 procenta, doplnil předseda ERÚ.

Stejně jako spotřeba klesly v prvních třech měsících letošního roku také dodávky, a to meziročně o 7,7 procenta na 29,4 PJ, přičemž výroba meziročně klesla o 7,7 procenta na 46,7 PJ. „Opět se významně snížila výroba tepla ze zemního plynu, hnědého i černého uhlí,“ dodal Trávníček. Kromě zmíněných paliv se meziroční pokles projevil i u technologií na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KVET), a to o sedm procent.

Zdroj: ČTK