Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny v srpnu prohloubila pokles Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny v srpnu prohloubila pokles, v němž se ocitla už v červenci. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila společnost S&P Global. Hlavní příčinou je pokračující růst životních nákladů, který nutí spotřebitele omezovat výdaje. Na výrobní podniky nepříznivě působí i přetrvávající potíže v dodavatelských řetězcích.

Souhrnný index nákupních manažerů klesl

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, v eurozóně za srpen klesl na 49,2 bodu. Ocitl se tak nejníže od loňského února. V červenci byl podle konečných dat na hodnotě 49,9 bodu, zatímco předběžný odhad ukazoval 49,4 bodu. Pokles tak byl mírnější, než se předpokládalo.

Ekonomika eurozóny klesá

„Nejnovější data o vývoji indexu nákupních manažerů za eurozónu ukazují, že ekonomika ve třetím čtvrtletí klesá,“ řekl Andrew Harker, který je v S&P Global ředitelem oddělení ekonomických analýz. Červencový průzkum Reuters ukázal, že ekonomika eurozóny v tomto čtvrtletí vykáže růst o 0,2 procenta.

Druhý měsíc klesá i poptávka, index nových zakázek je totiž na hodnotě 47,7 bodu, zatímco v červenci byl na 47,6 bodu. To znamená, že se zlepšením se v nejbližší době nedá počítat.

Zdroj: ČTK

1 komentář

Comments are closed.