Digitální měny podporované centrálními bankami (takzvané CBDC) se mají stát nejen součástí běžné peněžní zásoby, ale rovněž skýtají potenciál pro mnohem širší využití.

Švédská centrální banka Riksbank uvedla, že ve svém projektu digitální koruny e-krona hodlá pokračovat. Ve druhé fázi pilotního projektu chce otestovat, jak bude fungovat v off-line režimu. Dosavadní průběh testování e-krony probíhá podle Riksbanky bez jakýchkoli problémů a označuje to za úspěch.

Rozvoj technologií

Nyní ale chce jít dál. „Koncepty jako programovatelné peníze, chytré peníze nebo chytré platby jsou často skloňovány ve chvíli, kdy je řeč o penězích a platebních systémech budoucnosti. A jsou používány jako argumenty pro rozvoj nových technologií,“ píše Riksbank ve své zprávě.

Nové platební systémy

Riksbank však nechce jen pasivně přihlížet tomu, jaké technologie přijdou, ale chce být aktivním účastníkem dění. Švédská centrální banka má v úmyslu vyzkoušet nová řešení, která by mohla být využita k vytvoření nových platebních systémů, které by mohly být mnohem efektivnější než ty stávající.