Bitcoin zahájil minulý týden obchodování těsně nad hranicí 40 000 USD, která se však v úterý zhroutila, když prudce klesla pod 37 500 USD. Koncem týdne se kryptoaktivum poněkud zotavilo a dostalo se nad 39 500 dolarů, ale nyní se obchoduje zpět kolem 38 000 dolarů.
Ether mezitím začal minulý týden nad 2 950 USD, ale o víkendu se na platformě eToro propadl pod 2 700 USD. V současné době se opět pohybuje nad hranicí 2 800 USD.
Zdá se, že turbulence na trhu s kryptoaktivy v širším slova smyslu vznikají v souladu s ostatními aktivy, protože investoři se odklánějí od rizikovějších oblastí trhu, jako jsou například technologické akcie. Volatilita je v současné době rovněž vysoká, jak dokládají výše popsané cenové výkyvy.
Akcioví investoři prý nyní zadržují dech před zítřejším rozhodnutím Fedu – a to by obecně platilo i pro krypto komunitu. Trhy jsou blízko započítaní zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, což by pravděpodobně poslalo ceny kryptoaktiv ještě níže, než jsme byli svědky v poslední době. Avšak vzhledem k tomu, že americká ekonomika se zdá být blízko ústupu, Fed by mohl se svým současným kurzem váhat.
Bored Apes poslaly blockchain Etherea do kolapsu
Společnost Yuga Labs, tvůrce NFT Bored Apes, se omluvila poté, co její prodej pozemků v metaverzu způsobil kolaps blockchainu Etherea.
Firma začala prodávat pozemky pro svou metaverzní hru Otherside, přičemž pozemky se prodávaly pomocí ApeCoin (který byl nedávno spuštěn na platformě eToro). Poptávka byla taková, že během prvních několika hodin bylo prodáno přibližně 55 000 parcel.
Poptávka byla skutečně tak neuvěřitelná, že zahltila blockchain Ethereum, na kterém je ApeCoin založen – což není málo. Obchodování s pozemky NFT se stalo tak zběsilým, že transakční poplatky se v jednu chvíli pohybovaly kolem 3 300 dolarů a na poplatcích za plyn bylo vygenerováno téměř 100 milionů dolarů.
Tato epizoda podtrhuje opravdu důležitou ilustraci toho, proč jsou technologie metaverse a NFT stále aktuální a proč po nich stále existuje poptávka. Trh byl letos po opojném roce 2021 slabý, ale to je z velké části způsobeno širšími obavami investorů, které stejným způsobem ovlivňují tradiční aktiva.
Poptávka, a tedy i peníze, po těchto aktivech existuje, ale vzhledem k rozkolísanosti trhů je zřejmé, že mnoho investorů vyčkává na vhodné příležitosti. Prodej společnosti Yuga Labs by jinak neproběhl tak, jak proběhl.
Algorand se stává sponzorem FIFA v oblasti blockchainu
Proof-of-stake řetězec Algorand uzavřel dohodu s FIFA, díky níž se stane regionálním sponzorem mistrovství světa ve fotbale mužů v roce 2022 a oficiálním sponzorem mistrovství světa žen v Austrálii a na Novém Zélandu v roce 2023.
Tato dohoda je pro blockchain pozoruhodná, protože má zajímavé potenciální důsledky pro NFT. Algorand bude pomáhat FIFA s její strategií digitálních aktiv a silně se naznačuje, že by mohl FIFA pomáhat i při vytváření NFT – což je potenciálně velký trh sám o sobě
Fotbal a sport obecněji jsou již nyní rychle rostoucím segmentem trhu NFT, kde věrní fanoušci touží vyjádřit svou podporu. FIFA je jednou z největších a nejvlivnějších sportovních organizací na světě, takže spojení se společností Algorand je pro rostoucí blockchain určitým zlomovým bodem.
Jsme svědky stále konkurenčnějšího trhu nejen pro samotné NFT, ale i pro poskytovatele této infrastruktury, takže pro Algorand je to skutečný přínos v době, kdy jsou kryptoměny v širším měřítku pod tlakem a ocenění NFT je zkoušeno.
Argentinské banky budou nabízet kryptoaktiva
Dvě velké argentinské banky – Banco Galicia a BruBank SAU – začaly svým klientům nabízet možnost nákupu kryptoměn včetně bitcoinu, etheru a USDC.
Argentina není v žádném případě významným hráčem v mezinárodním kryptoměnovém prostředí, ale je to mnohem větší jurisdikce než Salvador, který se v posledních měsících stal určitým vzorem pro přijetí bitcoinu.
V Argentině je však ve hře hlubší trend, který může často předznamenávat změny jinde. Tento národ trpí jednou z nejhorších měr inflace na světě, která v současnosti dosahuje přibližně 55 % ročně.
V důsledku toho jsou Argentinci vůči své vlastní měně, pesu, velmi nedůvěřiví a běžně se obracejí k americkému dolaru jako k alternativě, aby ochránili své úspory. To je tak rozšířené, že oficiální směnný kurz má neformálního konkurenta, takzvaný „modrý dolar“.
Důležité je, že argentinské instituce nyní Argentincům nabízejí alternativu, která nezahrnuje zákulisní obchodování s papírovou měnou. Přístup k alternativním digitálním měnám je pro tuto zemi potenciálně nesmírně transformační a je poučením pro ostatní země, které by se samy mohly ocitnout v zajetí rostoucí inflace.
Autor: Simon Peters, eToro analytik trhů s kryptoměnami