Tok ruského plynu ze Srbska do Maďarska byl mezi 21. a 28. červnem zastaven kvůli plánované údržbě plynovodu Turkish Stream.

Agentuře Reuters to dnes potvrdil maďarský provozovatel plynovodní sítě FGSZ. Rozhodnutí o údržbě na některých úsecích Turkish Streamu bylo přijato v prosinci 2021, dodala maďarská firma.

Omezení kapacity

Společnost FGSZ uvedla, že její srbský partner, společnost Gastrans, ji informoval, že „z důvodu plánované údržby budou v období od 21. do 28. června omezeny kapacity srbsko-maďarského propojovacího plynovodu a v tomto období nebude možné dodávat plyn do Maďarska ze směru od Srbska“.

Politicky motivovaný krok

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý týden výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín německé společnosti Siemens Energy z Kanady. Německý ministr hospodářství Robert Habeck však omezení dodávek označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko podle něj snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu.

Zdroj: ČTK