vzácné mince

O tom, že najdeme vzácný poklad, díky kterému pohádkově zbohatneme, snil snad každý z nás. Ostatně představa, že při podzimním rytí záhonků narazíme na truhlu se zlaťáky, je lákavá. Ve skutečnosti však nemusíme prohledávat širé lány s detektorem kovů, abychom objevili vzácné mince nebo vzácné bankovky, které mají mnohem vyšší cenu, než jaká je na nich vyobrazená. Někdy stačí si pořádně prohlédnout, co nosíme po kapsách. Vzácné mince v oběhu jsou totiž stále běžné, zjistěte jaké vzácné české mince u sebe nosíte vy.

Desetikoruny, dvacetikoruny, padesátikoruny, stovky, dvoustovky, pětistovky. Kdo by neznal nominální hodnoty základních platidel, které v České republice obíhají. Většina z nás by pravděpodobně správně uvedla, která osobnost je na které papírové české bankovce zobrazena. Přinejmenším na Jana Amosa Komenského na dvousetkoruně si vzpomene snad každý.

Vzácné mince a bankovky – jak je poznáte?

Jenže nominální hodnota není to, co samo o sobě určuje kupní sílu konkrétního platidla. Ta je dána především množstvím zboží, které si za určitý obnos peněz můžeme koupit. Existuje však i několik dalších faktorů, které na první pohled obyčejnou minci nebo bankovku mohou udělat vzácnou, a tedy mnohem hodnotnější, než napovídá číslovka na nich vyražená.

Na co si tedy dávat pozor? Ponechme nyní stranou nejrůznější speciální sběratelské sady mincí, které byly a jsou vydávány kvůli připomínce historických výročí nebo jiných významných událostí, a zaměřme se na mince či bankovky, se kterými se dá skutečně platit. Jako první faktor, který může výrazně zvýšit hodnotu zakulaceného kovu je počet mincí, které se dostaly do běžného oběhu. Čím méně jich je, tím jsou logicky vzácnější. Časem ověřenou hranicí je 30 tisíc kusů. Pokud se dané platidlo tisklo či razilo v menším nákladu, je šance, že jeho hodnota výrazně převýší nominál.

Jaký počet jakých mincí a ze kterého roku byl vydán do oběhu, nalezneme v přehledu na webových stránkách České národné banky. Z přehledu je patrné, že vzácné mince bychom mohli najít například v „ročnících” 2001, 2003 nebo 2011, 2013, ale i 2022. Právě v těchto letech byly některé mince vydány v nákladu méně než 30 tisíc kusů.

Někdy si lidé myslí, že hodnota platidla roste s jeho stářím. Nemusí to být ovšem pravidlem, a u bankovek nebo mincí, které jsou stále v oběhu, to v zásadě neplatí vůbec. Na druhé straně se cena mince či bankovky odvíjí od jejího stavu. Velmi cenné jsou rovněž platidla v „proof“ kvalitě. Ta se na první pohled oproti běžným mincím liší výrazně lesklejším povrchem. Ačkoliv takové mince většinou končí ve sběratelských sadách, do oběhu se již několikrát dostaly.

Mimořádně oblíbenými bankovkami nebo mincemi jsou peníze, které byly stahovány z oběhu kvůli jejich vadám, které vznikly během ražby nebo tisku. Může jít o slabě vyražené číslice, chybějící písmenka, posunutý potisk nebo třeba zapomenutý letopočet. Právě tyto takzvané chyboražby dodávají platidlům na atraktivitě, jedinečnosti, a tedy na hodnotě nejen sběratelské.

K vůbec nejvzácnějším platidlům patří ta, jež vznikla v rámci zkušební ražby. A to proto, že se do oběhu prakticky nedostanou a poměrně krátce po jejich vyrobení bývá většina z nich zlikvidována. Právě proto jsou mezi sběrateli velmi vyhledávaná.

Nepřehlédněte: Gulf Brokers

Vzácné mince a bankovky v oběhu

Mezi takové náleží česká desetikoruna, která je součástí zkušební série z roku 1993, kdy česká koruna jako samostatná měna vznikla. Tato mince se na první pohled neliší od ostatních, při detailním ohledání jsou však už rozdíly celkem patrné.

Od běžné ražby ročníku 1993 se liší menšími písmeny „Kč” na rubové straně. Autor mince totiž později rubovou stranu přepracoval a písmena „Kč” zvětšil. Vzácnější varianta desetikoruny z roku 1993 vznikla jako předsérie během rychlé přípravy a výroby nových českých mincí v mincovně v Hamburku, a to před rozdělením Československa.

Podle některých odhadů se do oběhu dostalo jen necelých tisíc exemplářů této desetikoruny. Není proto divu, že v dubnu loňského roku se tato nezvykle vzácná mince vydražila za rekordních 615 tisíc korun. Šance, že raritní desetikorunu najdete ve své peněžence, je prakticky nulová. Jen v roce 1993 bylo celkem vyrobeno kolem 70 milionů kusů desetikorunových mincí.

Vyhledávány jsou také desetikoruny z let 1994 a 1995, na kterých jsou různé chyboražby v důsledku opotřebení razidla. Jejich poznávacím znamením je slabě vyražený ročník. Další hodnotná verze desetikoruny pochází z roku 2000 s ražbou brněnského Petrova. Sběratelé jsou za ni ochotni zaplatit od 3 do 10 tisíc korun podle stavu mince.

Stranou zájmu ale nejsou ani dvacetikoruny. Oblíbená je zvláštní “sada”, která byla vydávána u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Česká národní banka vydala tři různé varianty po 200 tisících kusech s portréty Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. V době vydání bylo tyto mince možné vyměnit přímo na pobočkách ČNB za běžné dvacetikoruny. Záhy se ovšem objevovaly na různých aukčních webech za mnohem vyšší ceny. V roce 2019 ČNB vydala další sérii speciálních dvacetikorun, tentokrát s portréty meziválečných finančníků Aloise Rašína, Karla Engliše a Viléma Pospíšila.

Posledně jmenovaná trojice se ale objevila (a ještě objeví) také na papírových platidlech. Česká národní banka totiž vydala také (zatím) dvě varianty pamětních bankovek, a to v nominální hodnotě sto korun. Dokonce se kvůli tomu musel měnit zákon, protože ten do té doby znal pouze pojem pamětní mince. První stokorunová pamětní bankovka byla vydána z kraje roku 2019, a je na ní zobrazen portrét prvního prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína. Druhá pamětní stokoruna se objevila o tři roky později, tentokrát s portrétem Karla Engliše, který rovněž za první republiky zastával funkci ministra financí. ČNB vydá ještě jednu pamětní stokorunu, a to v roce 2026, a zdobit ji bude portrét Viléma Pospíšila, prvního guvernéra Národní banky československé. Kuriozitou je, že pamětními stokorunami je možné běžně zaplatit. Bylo by to však nerozumné, neboť jejich hodnota se pohybuje v řádu několika tisíc korun. Zkrátka a dobře chcete-li si být jisti, zda náhodou právě v rukou nedržíte vzácné platidlo, před jeho vydáním jej pečlivě prozkoumejte.

TOP 10: vzácné české mince a bankovky

Žebříček nejvzácnějších českých mincí a bankovek podle portálu Finex.cz

Pětihaléř 1924

vzácné mince

Pětihaléř z roku 1924 je nejvzácnější československou mincí, jejíž cena byla v roce 2018 stanovena na 520 tisíc korun. Dle všech dostupných informací se dá říci, že existuje okolo 30-40 exemplářů. Jelikož se jedná o velmi raritní minci, na aukcích se často neobjevuje. Naposledy byla vydražena v roce 2010 v Praze při aukci Aurea Numismatika za 506 tisíc korun.

Pětikoruna 1937

vzácné české mince

Tato mince byla ražena ve třech provedeních – z mědiniklu, stříbra a niklu. A právě niklová pětikoruna byla dochována ve velmi malém počtu a je tak druhou nejvzácnější československou mincí. Cena této mince se pohybuje kolem 60 tisíc korun.

Čtěte také: Bitmarkets

Desetikoruna 1993 ,,malé K“

vzácné mince v oběhu

Desetikorunová mince ročníku 1993 s malým ,,Kč“ byla vyrobena v průběhu dolaďování finální verze mince. Na minci je menší a slabší provedení zkratky ,,Kč“. Odhaduje se, že bylo vyraženo pouze 1 000 kusů, což z ní dělá nejvzácnější českou minci v novodobé historii České Republiky. V roce 2022 byla tato desetikoruna vydražena v aukci pořádané Filatelie Klim za 410 tisíc korun.

10 Kč 1995 se symbolem SPECIMEN

Tato na první pohled obyčejná desetikoruna se od jiných liší tím, že na averzu (líci) je nápis SPECIMEN. Mincí bylo vyraženo pouze 120 kusů. Mince či bankovky s označením SPECIMEN posílá Česká národní banka jiným Centrálním bankám po celém světě, aby věděly, jaké změny na mincích/bankovkách proběhly a jaké jsou platné. Cena této mince se pohybuje v řádu desítek tisíc korun.

10 Kč 2000 vzor Petrov

Další zajímavou mincí, kterou je možno objevit ve své peněžence, je desetikoruna z roku 2000, na které je vyobrazen na reverzu (rubu) Petrov (Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně). Celkem bylo vyraženo okolo 30 tisíc kusů. Cena se pohybuje od 3-10 tisíc korun dle stavu mince. Důležité je také zmínit, že v roce 2000 byly vyraženy dva odlišné vzory desetikorunové mince. Na prvním vzoru je motiv hodinového strojku (vzor milénium). Mince s tímto vzorem má hodnotu ,,pouze“ v řádech desítek korun.

50 Kč 2000

Obyčejná padesátikoruna se sběratelskou hodnotou několika tisíc korun. Padesátikoruna z roku 2000 byla vyražena v nákladu okolo 26 tisíc kusů, a to jen pro sběratelské sady. I přesto ji dnes nalézají lidé v oběhu. Cena mince se pohybuje od 3-8 tisíc korun.

Mohlo by se vám líbit: ApmeFX

1 Kč 1998,1999,2005

koruna, bankovka, peníze, mince, měna

I přesto, že se jedná o mince s nejnižší nominální hodnotou v České republice, mají pro sběratele cenu tisícinásobnou. Mince s tímto letopočtem byly raženy v počtu necelých třiceti tisíc kusů, a to opět jen pro sady. Ceny na dražbách se v roce 2021 pohybovala okolo 3 tisíc za minci.

200 Kč 1993 ,,Republique du Zaire“

vzácné bankovky

Klenot mezi českými oběhovými bankovkami je dvousetkorunová bankovka z roku 1993 série A tzv. „zairovka“. Bankovka se pozná dle toho, že na ochranném stříbrném proužku místo obvyklého nápisu Kč nebo Kč je vyraženo „Republique du Zaire“. Tento nápis se dostal na bankovky díky chybě u německého prodejce kotoučků, u kterého je nakupovala Státní tiskárna cenin. Omylem do zásilky, která obsahovala kotoučky s ochranným prvkem s nápisem 200 Kčs, určené pro české bankovky, byl přimíchán i kotouček s ochranným proužkem s nápisem Republique de Zaire. Není úplně jasné kolik kusů se této bankovky dostalo do oběhu. Odhady mluví o zhruba dvaceti kusech. Na dražbě se v roce 2016 vydražila za 160 tisíc korun a o šest let později již za úctyhodných 750 tisíc korun.

2000 Kč 2007 série E

Další atraktivní bankovkou, kterou je možné nalézt v oběhu, je dvoutisícikoruna z roku 2007 série E. Zprvu vypadá stejně jako jakákoliv jiná dvoutisícikoruna, rozdíl je však v sérii. Vzácná je pouze ta bankovka, která má sériové číslo E 01 až E 23 a poslední číslo není vyšší než pět set. Cena bankovky se pohybuje okolo 18 tisíc korun. I zde ale záleží také na stavu a zachovalosti bankovky.

500 Kč 1993 Série Z

Série Z byla vytištěna v roce 1993 jako náhradní série za poškozené bankovky. Počet této náhradní série byl významně nižší než u běžné emise. Tato bankovka ve velmi dobrém stavu má hodnotu až 15 tisíc korun.

Tento článek je také dostupný ve slovenštine na Forex.sk.