Čínští turisté si vynahrazují ztracené dovolené z posledních let a utrácejí za cestování doma i v zahraničí. Poprvé tak překračují svými výdaji úroveň z doby před pandemií nemoci covid-19, což je důležitý ukazatel oživení tohoto odvětví. Letos by čínští turisté měli utratit za zahraniční cesty 1,8 bilionu jüanů (5,6 bilionu Kč), což je zhruba o deset procent více než v roce 2019. Za domácí turistiku pak vydají rekordních 6,79 bilionu jüanů (21,2 miliardy Kč). Vyplývá to z údajů Světové rady pro cestování a cestovní ruch (WTTC), na které upozornila agentura Bloomberg.

Už cestují

Čínští turisté začínají znovu cestovat a tento trend bude nadále růst,“ uvedla prezidenta WTTC Julia Simpsonová. „Odvětví cestovního ruchu vykazuje signály odolnosti a silného oživení.“

Čínští turisté jsou hnací silou světového cestovního ruchu a největším trhem s turisty na světě. Mnoho zemí tak s napětím očekává návrat čínských turistů a jejich výdajů. Číňané utrácejí více než turisté z ostatních zemí, včetně Američanů. V roce 2019 čínští turisté uskutečnili 170 milionů cest do zahraničí a utratili zde téměř 1,7 bilionu jüanů. Na celosvětových výdajích za cestovní ruch se tak podíleli 14 procenty.

I když se globální cestovní ruch plně zotavil, zpoždění ve vydávání víz do zemí jako USA a dražší lety do zahraničí drží Číňany spíše doma. Výdaje za domácí turistiku by letos měly být ve srovnání s rokem 2019 vyšší o 11 procent.

Na druhé straně počty zahraničních návštěvníků v Číně stále neoživily. Očekává se, že výdaje zahraničních turistů v zemi letos budou činit 715 miliard jüanů, což je asi o čtvrtinu méně než v roce 2019. Čína byla jednou z posledních velkých ekonomik, která po pandemii znovu otevřela své hranice, a počty zahraničních letů do země se ještě nevrátily na úroveň z doby před pandemií.

Nejbonitější turisté

Čína loni podle statistického úřadu zaznamenala 82 milionů příjezdů turistů. To bylo zhruba 56 procent úrovně z roku 2019. Počet návštěv lidí ze zemí mimo Hongkong a Macao činil jen 13,8 milionu, zaostal tak za údajem z doby před covidem o 57 procent.

Česká státní agentura CzechTourism loni v srpnu odhadla, že návrat čínských turistů do České republiky bude trvat nejméně tři roky. V roce 2019 před koronavirovou pandemií do Česka přijelo 609.000 turistů z Číny, zhruba 70 procent z nich bylo součástí skupinových zájezdů pořádaných cestovními kancelářemi. V Česku průměrně strávili 2,5 dne a nejčastěji navštěvovali Prahu, Jihočeský, Karlovarský a Jihomoravský kraj. Číňané podle CzechTourismu patří mezi nejbonitnější turisty, za osobu a den v Česku před covidem utratili přibližně 4600 korun.

zdroj: ČTK