Hodnota podílu, který se chystá Saudi Aramco nabídnout zahraničním investorům, dosahuje kolem 19 miliard dolarů. Podle agentury Reuters by firma mohla tento podíl prodat v horizontu jednoho až dvou let. Jedním z investorů, se kterým Saudi Aramco o transakci vyjednává, je investiční fond China Investment Corporation (CIC), uvedla agentura Reuters. CIC je prý zároveň investorem, který má největší šanci podíl v Saudi Aramco získat.

„Království má s Čínou úzké vztahy,“ uvedl zdroj, na který se Reuters odkazuje. Saúdská Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy, je už sedm měsíců v řadě největším dodavatelem ropy právě do Číny.

Korunní princ Mohammed bin Salmán přiznal, že rozhovory o prodeji jednoho procenta akcií společnosti skutečně probíhají. Podíl by měl podle jeho slov připadnout investorovi, který dokáže zvýšit prodeje ropy „ve velké zemi“, řekl Mohammed bez bližší specifikace, o jakou zemi se má jednat. Že ale půjde o Čínu, je vzhledem k okolnostem poměrně zřejmé.

Saudi Aramco už koncem roku 2019 přibližně 1,5 procenta svých akcií nabídla investorům na trhu. Tehdy za ně inkasovala přes 29 miliard dolarů.