peníze

Většina populace je rovněž skeptická k dalšímu vývoji, když se největší skupina respondentů (61 %) domnívá, že inflace bude v příštím roce ještě vyšší než letos. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, které na vzorku dospělých obyvatel v ČR a SR realizovala společnost Ipsos ve spolupráci s brokerem CapitalPanda.

Lidé z většiny očekávají stagnaci, respektive menší růst příjmu, než je výše inflace. 34 % očekává, že se jejich příjem v příštím roce nezmění, a 32 % se domnívá, že poroste, ale méně než spotřebitelské ceny.

„Výsledky nejsou v Česku ani povzbudivé v otázce zajištění proti inflaci,“ řekl Jožo Perič, hlavní analytik CapitalPanda, a vysvětlil: „Je tu relativně vysoká skupina 30 % obyvatel, která se proti inflaci nezajišťuje, nebo to v brzjé době neplánuje. Navíc jsou Češi stále velmi konzervativní v umístění volných prostředků. Z těch, kteří se nějak zajišťují proti inflaci, jich 34 % ukládá peníze na spořící účty, přičemž častěji využívají tito respondenti pouze penzijní připojištění (36 %). Naopak, dynamičtější formy investování zaostávají, akcie pro zajištění proti inflaci využívá 10 % z nich, oblíbenější jsou investiční fondy (20 %).“

Relativně málo obyvatel také investuje do tradičních aktiv, která jsou považována za stabilnější a jistější: nemovitosti uvádí 15 % jako investici k zajištění proti inflaci a zlato 11 %. Zajímavostí je, že státní dluhopisy, které v Česku vláda vydává i pro drobné investory k pokrytí inflace, jsou na okraji zájmu a uvedla je jen necelá 4 % respondentů.

Při srovnání se Slovenskem, v němž Ipsos s CapitalPanda provedli stejný průzkum, je nálada veřejnosti velmi podobná. Slovensko, kde se platí eurem, mělo v říjnu rovněž velmi vysokou roční míru inflace, a to 5,1 %. Také na Slovensku očekávají obyvatelé v roce 2022 ještě vyšší růst spotřebitelských cen, myslí si to 64 % populace, a pouze 38 % se zajišťuje proti inflaci. Výraznější rozdíl mezi ČR a SR průzkum zaznamenal jen ve struktuře aktiv, do kterých občané investují. Na Slovensku se těší většímu zájmu kapitálové trhy, například do akcií investuje 18 % lidí a do investičních fondů dokonce 29 %. Do kryptoměn vkládá prostředky přes 13 %, což je více než jednou tolik oproti Česku.

 Průzkum společnosti CapitalPanda

 Příloha

grafy:

Inflece, CapitalPanda, graf