libra, peníze, GB

Dluh se v červenci meziročně zvýšil o téměř 230 miliard liber na 2,004 bilionu liber. Dosahoval tak 100,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje nejvyšší úroveň od roku 1961. V červnu podle dřívějších údajů poprvé od roku 1963 překročil hranici 100 procent HDP. K nárůstu poměru dluhu k DPH přispívá rovněž pokles výkonu ekonomiky.

V období od dubna do července, tedy v prvních čtyřech měsících tohoto finančního roku, si vláda vypůjčila 150,5 miliardy liber. To představuje téměř trojnásobek objemu vládních půjček za celý minulý finanční rok, napsala agentura Reuters.

V samotném červenci činily půjčky 26,7 miliardy liber. Loni v červenci přitom rozpočet vykázal přebytek kolem 1,6 miliardy liber. „Dnešní údaje jsou důraznou připomínkou toho, že časem musím vrátit své veřejné finance na udržitelné základy,“ uvedl britský ministr financí Rishi Sunak.

Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci propadla o rekordních 20,4 procenta. Britská centrální banka tento měsíc předpověděla, že v celém letošním roce ekonomika v důsledku koronavirové krize klesne o 9,5 procenta.

Zdroj: ČTK

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Libra vůči americkému dolaru ve čtvrtek mírně oslabila poté, co o den dříve její hodnota nejprve klesala a poté rostla. Vůči euru pak britská libra zůstala prakticky na nezměněné úrovni. Během čtvrtečního obchodování se na kursu libry negativně projevoval nárůst nervozity spojený s představením nových vládních opatření na podporu ekonomiky. […]

Comments are closed.