Německý vývoz klesl v červenci v porovnání s předchozím měsícem o 0,9 procenta. Je to méně, než se čekalo. Stále slábne globální poptávka.

Německý vývoz klesl v červenci v porovnání s předchozím měsícem o 0,9 procenta. Je to méně, než se čekalo. Stále slábne globální poptávka. Na svém webu to dnes uvedl německý statistický úřad. Analytici odhadovali pokles dovozu na 1,5 procenta.

Motor německé ekonomiky

„Obchod už není silným a odolným motorem německé ekonomiky, kterým býval, ale spíše brzdou,“ citovala agentura Reuters analytika společnosti ING Carstena Brzeského.

Problémy v dodavatelském řetězci, roztříštěnější globální ekonomika a stále větší schopnost Číny vyrábět zboží, které dříve nakupovala z Německa, to vše byly faktory, které měly v červnu vliv na export, řekl Brzeski.

Dovoz podle statistiků meziměsíčně vzrostl o 1,4 procenta. Bilance zahraničního obchodu tak vykázala v červenci přebytek 15,9 miliardy eur (383 miliard Kč) proti přebytku 18,7 miliardy eur v předchozím měsíci.

Slabá poptávka

Když se zohlední červencový pokles maloobchodních tržeb a neuspokojivé údaje o exportu, začalo třetí čtvrtletí pro německou ekonomiku na velmi slabém základě. To naznačuje, že riziko návratu k hospodářskému poklesu teď zůstává vysoké, řekl Brzeski.

„Není to jen slabá poptávka ve světě, co způsobuje společnostem stále větší problémy,“ řekl ekonom Bastian Hepperle ze společnosti Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank. „Trpí i poklesem konkurenceschopnosti na světových odbytových trzích,“ dodal.

Srpnový průzkum institutu Ifo ukázal, že očekávání německého exportu se právě kvůli slabé zahraniční poptávce mírně zhoršila. „Dokud bude globální ekonomické prostředí slabé, zůstane i německý export oslabený,“ uvedl hlavní ekonom VP Bank Thomas Gitzel.

zdroj: ČTK