Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 3,5 procenta.

Ve zpřesněné zprávě to dnes uvedla japonská vláda. Ve své dřívější zprávě růst odhadovala na 2,2 procenta. Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí těžila z uvolňování lokálních koronavirových restrikcí, které podpořilo spotřebitelské i podnikové výdaje.

HDP Japonska dosáhlo vysokého růstu

V mezičtvrtletním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) Japonska zvýšil o 0,9 procenta. Dřívější zpráva tento růst odhadovala na 0,5 procenta. „Ekonomika dosáhla relativně vysokého růstu ve srovnání se Spojenými státy a Čínou,“ uvedl ekonom Takeši Minami ze společnosti Norinchukin Research Institute. „Udržení tohoto trendu ale může být obtížné. Globální ekonomika čelí všem možným typům nejistoty a vyšším cenám, které omezují poptávku,“ citovala jej agentura Reuters.

Japonská spotřeba se zvyšuje pomalu

Japonsko se negativních hospodářských důsledků pandemie covidu-19 zbavuje pomaleji než jiné velké ekonomiky, a to kvůli pomalému zvyšování spotřeby. To analytici zčásti připisují stárnoucí populaci, která se kvůli obavám z nákazy koronavirem zdráhá utrácet za služby, například za návštěvu restaurací a za cestování.

„Slabší jen je pro ekonomiku celkově pozitivní, protože pomáhá japonským globálním podnikům,“ uvedl ekonom Juiči Kodama ze společnosti Meiji Yasuda Research Institute. „Má však dopad na spotřebitele v podobě dražšího dovozu, takže lidé mají pocit, že pracuje proti nim,“ dodal.

Zdroj: ČTK